بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس اتحادیه تولیدكنندگان زنجیره ای مرغ: برخورد تعزیراتی برازنده مردم و تولید کننده نیست

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان زنجیره ای مرغ برخورد تعزیراتی و تامینی بازار مرغ را از سوی دولت اشتباه خواند و افزود: امیدواریم این رویکرد هر چه سریع تر حذف شود و شرایط برای تولید رقابتی فراهم گردد.

1398/03/19
|
10:00
|

برنامه "صبح و گفت و گو" با موضوع قیمت مرغ و در ارتباط تلفنی با علی صابری رئیس اتحادیه تولیدکنندگان زنجیره ای مرغ از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

صابری در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: اینکه یک مرغدار در نقطه ای از شهر بابت قطعه کردن مرغ هزینه ای دریافت کند عمومیت ندارد و در برخی مغازه ها ممکن است این کار اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه استقلال کشور بر پایه و محور تولید محقق خواهد شد افزود: هیچ موضوعی به اندازه تولید در حفظ استقلال کشور تاثیر ندارد و همه مسئولان رده بالا و مدیران میانی با این تفکر روز خود را آغاز می کنند اما متأسفانه خروجی ها در پایان روز نه تنها به اصلاح امور کمکی نمی کنند بلکه فرآیند تولید را پیچیده تر نیز خواهند کرد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان زنجیره ای مرغ ادامه داد: در نتیجه این فرآیند، هر محصولی قیمت واقعی خود را پیدا نکرده و قیمت های دستوری و اقدامات تأمینی و تعزیراتی به عنوان ابزار دولت برای کنترل قیمت ها مطرح می شوند کمااینکه اخیراً نیز شاهد این موضوع بودیم که برازنده مصرف کننده و تولیدکننده نبود.

این مقام مسئول گفت: امیدواریم این رویکرد هر چه سریع تر حذف شود و شرایط برای تولید رقابتی فراهم گردد.

صابری یادآور شد: دولت از سال 1397 برای به حداقل رسیدن قیمتها ناگزیر به مدیریت واردات شد اما تلاش ها به جایی نرسید. تا دو ماه قبل ما دچار آشفتگی بازار بودیم و قیمت نهاده ها به قیمت مصوب دولت به دست ما نمی رسید که البته اخیراً وضعیت بهتر شده است.

وی در ادامه مجله صبحگاهی رادیو گفت و گو اظهار داشت: تأمین ذرت و کنجاله سویا در وهله اول و ریزمغذی ها و اسیدهای آمینه و واکسن و دارو در وهله دوم از نیازهای اصلی ما هستند که همچنان در تامین برخی اقلام مانند واکسن ها و ریزمغذی ها دچار مشکل هستیم. دولت در تلاش است این اقلام را با حداقل قیمت به دست مصرف کننده برساند که این تلاش قابل تقدیر است اما به دلیل عدم اثربخشی، قیمت تمام شده مرغ بر اساس قیمت های مصوب نیست و این باعث اختلاف گفتمان ما با دولت در تعیین قیمت گوشت مرغ شده است.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان زنجیره ای مرغ در رابطه با تعیین قیمت مرغ ابراز داشت: معتقدم مردم به هیچ وجه راضی به زیان دیدن تولیدکننده نیستند و اگر واقعیت را بشنوند حمایت می کنند و حتی گران تر هم می خرند.

وی با بیان اینکه ساختار بازار در این بخش از تولید قرن ها بر اساس نظام بنکداری شکل گرفته افزود: هم اکنون دولت برای حل مشکلات سعی در تغییر ساختار دارد اما این ممکن نیست. هیچ محدودیتی برای واردات نهاده ها توسط افراد نداریم اما تشکل ها منابع و بودجه ندارند.

صابری با انتقاد از رویه دولت به اسم قیمت مصوب گفت: این رویه دولت در سال های اخیر موجب شده نقدینگی و سرمایه تولیدکننده در جامعه هزینه شوند.

این مقام مسئول با اشاره به اصلاح قیمت های مصوب سال 1397 خاطرنشان کرد: هزینه های عوامل تولید در سال 97 تا 100 درصد افزایش پیدا کرد اما ما برای افزایش 30 درصد هم حریف نیستیم. دولت برای یک بار هم که شده به ما تشکل ها اعتماد کند و قیمت پیشنهادی ما را بپذیرد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان زنجیره ای مرغ تصریح کرد: قیمت مرغ در کشور ما به 18 هزار تومان هم رسید اما فقط در دو هفته بود. ما مناسبت هایی در کشور داریم که قیمت در بازار را تحریک می کنند لذا باید تحمل کنیم، چراکه با سرکوب افزایش قیمت به دولت، در حقیقت دولت مجبور به تصمیماتی به ضرر تولیدکننده خواهد شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی