بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل سیاسی و رسانه: مذاکره با ایالات متحده آمریکا، شطرنج بازی با گوریل است

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه گفت: اساسا مذاکره با ایالات متحده آمریکا که طی 70 سال گذشته به صورت مستمر از قوه قهریه استفاده کرده و قوه عاقله اش بسیار کوچک شده، شطرنج بازی باگوریل است و هیچ سودی ندارد.

1398/03/19
|
16:00
|

حسن عابدینی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در رابطه با مانور رسانه های آمریکایی درباره سفر این هفته نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: به نظر می رسد هیئت حاکمه ایالات متحده از هر ابزاری برای شرطی کردن جامعه ایران و اعمال فشار و از هر محمل و بستری برای القای عملیات روانی استفاده می کنند.

وی یادآور شد: پیش از این نیز شاهد بودیم شش ماه قبل از عملیاتی شدن تحریم ها شروع به ایجاد فضای روانی برای اعمال تحریم ها کردند بلکه این فشار روانی را در مردم و مسئولان افزایش دهند. این اتفاق افتاد ولی تاثیر آنچنانی روی موضوعات آنگونه که رسانه های آمریکایی و سیاستمدارانشان تبلیغ می کردند، نداشت.

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه در گفتگو با رادیو گفت و گو به اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به منطقه خلیج فارس اشاره کرد و اظهار داشت: این موضوعی بود که از ماه ها پیش برایش برنامه ریزی شده بود اما وقتی که جان بولتون شنید که قرار است این اتفاق بیافتد گفت که این ناو را برای هشدار به ایران داریم انجام می دهیم و اکنون می بینیم که آمده و در 300 کیلومتری خلیج فارس ایستاده و اصلا حاضر نشده تا از تنگه هرمز عبور کند.

وی سفر نخست وزیر ژاپن را در این چارچوب برشمرد که رسانه های آمریکایی و سیاستمداران ایالات متحده تلاش می کنند تا از آن بهره برداری کنند و بیان کرد: سفر نخست وزیر ژاپن مدت های مدیدی است که قرار بود انجام شود چون حدود دو دهه قبل رئیس جمهور ایران به ژاپن سفر کرده بود و متقابلا باید ژاپنی ها یک زمانی پاسخ این سفر را می دادند و اکنون در این شرایط سفر ترامپ به توکیو با این مباحث تلاقی پیدا کرده است و از این استفاده کرد تا بتواند بهره برداری کند.

عابدینی در خصوص میانجی گری ژاپن بین ایران و آمریکا اظهار داشت: اصولا میانجی گری میان این دو کشور ضرورتی ندارد چون حدود دو سال تمام مذاکرات فشرده ای در چارچوب برجام، میان جمهوری اسلامی ایران و 1+5 انجام گرفت و ایالات متحده نیز یکی از اعضای دائم شورای امنیت ملی بود که حضور داشت و این آمریکا بود که از برجام خارج شد.

وی اضافه کرد: ایران به صراحت اعلام کرد نیازی به مذاکره نیست و کافی است آمریکا به برجام برگردد و تحریم هایی را که بر ضد جمهوری اسلامی اعمال کرده بردارد و هزینه هایی که در چارچوب خروج از برجام بر ایران تحمیل شده، آن ها را نیز به عنوان غرامت بپردازد.

کارشناس مسائل سیاسی و رسانه با تاکید بر اینکه جایی برای مذاکره وجود ندارد، خاطر نشان شد: اساسا مذاکره با ایالات متحده آمریکا که طی 70 سال گذشته به صورت مستمر از قوه قهریه استفاده کرده و قوه عاقله اش بسیار کوچک شده، شطرنج بازی با گوریل است و هیچ سودی ندارد. نخست وزیر ژاپن از طرف های ذی نفع در موضوع شبه جزیره کره است. اولین نکته ای که از این میانجی می پرسند این است که در موضوع کره شمالی و آمریکا که دو ملاقات مستقیم در ویتنام و سنگاپور صورت گرفت، چه دستاوردی داشته است. چون آمریکایی ها به هیچ یک از تعهدات شان پایبند نبودند و برگشت به نقطه صفر در سال 1994 داشتند.

وی در مصاحبه با رادیو گفت وگو متذکر شد: کسانی در حوزه تبلیغات در آمریکا موج سواران ماهری هستند و از این قضیه برای پیشبرد منافع خودشان استفاده می کنند وگرنه علی رغم اینکه در رسانه های آمریکایی نسبت به این مسئله تحلیل و گفتگوهای زیادی با کارشناسان مختلف صورت گرفته ولی بعید به نظر می رسد باورشان این باشد که در دوران ترامپ با هیچ یک از طرف های دنیا، مذاکره سودمندی انجام بگیرد که یکی از آنها که تجربه منفی هم دارد، جمهوری اسلامی است که امیدی به آن گفتگو ها وجود داشته باشد.

عابدینی به مهمترین ابعادی که رسانه های آمریکایی به میانجی گیری ژاپن میان ایران و آمریکا می پردازند، پرداخت و عنوان کرد: مهمترین بحث از دید رسانه های آمریکایی این است که بعد از جنگ جهانی دوم، باوجو اینکه ژاپن در سیطره آمریکا بوده و این کشور فاقد سیاست خارجی است، عملا تلاش می کنند که اینچنین القا کنند که برای تنش زدایی بین ایران و آمریکا، نخست وزیر ژاپن به ایران می خواهد بیاید. بنابراین تنش زدایی بین ایران و آمریکا را مطرح می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی