صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

پورمختار تصریح کرد: دستور رئیس دستگاه قضا مبنی بر برخورد با معترضان با جرایم خصوصی و امنیت اخلاقی در فضای مجازی منافی با آزادی های اشخاص و استفاده درست از این فضا ندارد زیرا فضای مجازی فی نفسه ابزار بسیار خوب و مناسبی است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع دستور رئیس دستگاه قضا مبنی بر برخورد با معترضان به حریم خصوصی و امنیت اخلاقی در فضای مجازی و با حضور محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد علی پورمختار در آغاز با بیان اینکه حوزه ارزش های دینی و اخلاقی باید توسط اشخاص و گروه ها که در عرصه رسانه ها فعال هستند، ترویج یابد، اظهار داشت: این موضوع بخصوص در فضای مجازی که گستره آن روز به روز بیشتر می شود و به نوعی بر سایر رسانه ها غلبه پیدا می کند، حساسیت ویژه و اساسی وجود دارد.

وی اشاره کرد: در قانون اساسی تاکید شده است، اعمال حق نباید موجب اضرار دیگران شود و در واقع حقی برای تجاوز به حقوق عامه مردم که همان حفظ ارزش ها است، نمی بینیم و افراد نمی توانند گسترش و رواج مسائل غیر اخلاقی را به عنوان یک حق تلقی کنند گرچه ممکن است در آموزه های حقوق بشر غربی چنین استفاده ای صورت بگیرد اما شرایط در حقوق بشر اسلامی متفاوت است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با اشاره به اینکه حفظ عفت عمومی در رسانه ها و قانون مطبوعات و دیگر قوانین متعدد ناظر بر فضای مجازی، مورد تاکید است، اظهار داشت: قانون رعایت این اصول را بر همه استفاده کنندگان از فضای مجازی الزام کرده است و افراد باید این حوزه ها را رعایت کنند و ضمانت اجرایی نیز برای آنها در نظر گرفته شده است که مجازات های کیفری اعم از حبس و شلاق از جمله آنها است. همچنین دستگاه قضایی نسبت به مسدود کردن آن فعالیت هم می تواند اقدام کند.

وی در عین حال تصریح کرد: دستور رئیس دستگاه قضا مبنی بر برخورد با معترضان با جرایم خصوصی و امنیت اخلاقی در فضای مجازی منافی با آزادی های اشخاص و استفاده درست از این فضا ندارد زیرا فضای مجازی فی نفسه ابزار بسیار خوب و مناسبی است که می توان به وسیله آن به سرعت اطلاعات را منتقل کرد اما اینکه برخی افراد فضای مجازی را ابزار سیاسی کاری کنند و در جهت تجاوز به حقوق عامه که همان عفت عمومی و ارزش های اخلاقی مردم ایران است، قابل قبول نیست و با متخلف نیز به نحو قاطعی برخورد می شود.

مرتبط با این خبر

  • قانونی که به دلیل بلندپروازی قابلیت اجرا ندارد!

  • آموزش مهارت های زندگی مورد توجه نظام آموزشی کشور نیست

  • حمایت مجلس از تولیدات رایانه ای برای رشد اشتغالزایی

  • تاثیرکمرنگ شدن امربه معروف و نهی از منکر بر افزایش وقوع جرم

  • شرایط امروز اقتضا می کند تعهدات برجامی را انجام ندهیم

  • زندگی عشایر باید اقتصادی شود

  • آمارهای اشتغال با واقعیات جامعه فاصله زیادی دارد

  • تعامل سازنده و موفق فرهنگ ها و قومیت های مختلف در ایران

  • کارگران باید از امنیت شغلی مناسب برخوردار شوند

  • مردم و سه قوه حمایت از کالای ایرانی را در اولویت قرار دهند