صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: در چنین شرایطی که تلاش دشمن بر تحریم و جلوگیری از فروش نفت کشور است، تصویب FATF کمک به دشمنان است و باعث گسترش مشکلات کشور می شود.

حجت الاسلام مجتی ذوالنوری در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با بیان اینکه اگر روابط مالی ایران با دنیا عادی باشد و تحریمی وجود نداشته باشد، ورود به برنامه های جهانی مانند FATF، ممکن است مشکل ساز نباشد، گفت: اگر نظام سلطه و نظام حاکم نسبت به ایران تبعیض قائل باشد، طبیعتا ورود کشور به عرصه هایی همچون FATF سبب تنگناها و مشکلات خواهد بود.

وی بیان کرد: اگر مشکلات اقتصادی کشور نبود، FATF و نپیوستن ایران به آن نیز مطرح نمی شد، اما آنچه می دانیم و نظام سلطه به آن اقرار دارد، ریشه مشکلات اقتصادی و تحریم کشورهای غربی، نپیوستن ایران به این ساز و کار نیست. در صورتی که ایران به FATF بپیوندد، با دست خود، همه اطلاعات را در اختیار کسانی قرار می دهیم که با آن اطلاعات، ایران را محدود می کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به کنوانسیون های بین المللی از جمله FATF و پالرمو، اظهار کرد: این کنوانسیون ها معمولا بر اساس اقرار و اعتراف کارشناسان بیگانه و حتی وزیر امور خارجه کشورمان، بر چهار کلمه استوار است؛ مشتریان را بشناس. این بدان معنا است که اگر ایران نفت خود را به یک کشور بفروشد، آمریکا باید آن کشور را بشناسد و این در حالی است که آمریکا می خواهند فروش نفت ایران را به صفر برساند و در حال حاضر حتی نفت کش های ما را تعقیب می کنند تا بدانند مشتری نفت ایران چه کسی است.

حجت الاسلام مجتی ذوالنوری در ادامه بیان کرد: در صورتی که FATF تصویب شود، ایران باید اطلاعات حلقه های فروش نفت و سایر محصولات و کالاهای خود را در خدمت آمریکایی ها قرار دهد. در چنین شرایطی که تلاش دشمن بر تحریم و جلوگیری از فروش نفت کشور است، تصویب FATF کمک به دشمنان است و باعث گسترش مشکلات کشور می شود.

وی با اشاره به ادعای برخی مبنی بر اینکه FATF اطلاعات کشور را مخفی نگاه می دارد، اظهار کرد: اساس FATF بر افشای اطلاعات است تا مشخص شود چه میزان اطلاعات را در اختیار این سازمان قرار داده ایم که بر اساس آن درجه شفافیت و ریسک سرمایه گذاری را به ایران بدهد تا کشورهای دیگر از وضعیت ایران مطلع شوند.

مرتبط با این خبر

  • FATF نسبت به ایران سیاسی کاری می کند +صوت

  • برای بهره برداری از امکانات بانکی دنیا باید شرایط FATF را بپذیریم

  • در تعیین مصداق ها در FATF و تطبیق اقداماتش با سازمان بین الملل مشکل داریم

  • کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم، مشکل امنیتی را برای کشور ایجاد نخواهد کرد

  • FATF منابع اطلاعاتی بانک های ایرانی را در اختیار خارجی ها قرار می دهد

  • FTAF مصداق کامل براندازی اقتصادی و سیاسی است

  • شرط اروپا برای ادامه برجام پیوستن ایران به FATF است

  • نقطه افتراق ایران با گروه ویژه اقدام مالی در تعریف تروریسم است

  • ضرورت اصلاح بندهایی از FATF که موجب نقض اختیار تصمیم گیری دولت است

  • لایحه پالرمو در تغییرات نرخ ارز بی تاثیر است