صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسایل غرب آسیا گفت: ایران و موضوعات اقتصادی و تجاری شاید به عنوان مهمترین اهدافی باشد که برای عربستان سعودی ایفای نقش می کند؛ اگرچه این ایفای نقش در چارچوب خاورمیانه آمریکا و شاید علیرغم میل عربستان سعودی باشد.

کامران کرمی در برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با اشاره به روابط عربستان سعودی و اسرائیل گفت: روند روابط عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی، مسیرهایی را به خصوص در مباحث امنیتی و همکاری های اطلاعاتی، روابط تجاری و اقتصادی و برخی تبادل هیئت های سیاسی البته در سطح پایین به شکل پنهان طی کردهاست.

وی افزود: این روابط در طول یک دهه اخیر باعث شده تا عملا روابط عربستان و اسرائیل به شکل غیر مستقیم و عمدتا مخفیانه و بعضا به شکل مستقیم و رسانه ای انجام شود.

تحلیلگر مسایل غرب آسیا نتیجه این روابط را تغییر رویکرد عربستان دانست و اظهار داشت: اساسا عربستان رویکرد خودش را کنار گذاشته و در پیوند با رژیم صهیونیستی دشمن مشترکی را به نام ایران تعریف کرده است. این گذار که از یک فرآیندی است که اسرائیل از یک دشمن تبدیل به یک همکار برای مقابله با ایران می شود، باعث شده تا عربستان سعودی نگاه خودش را در این مسیر تغییر دهد.

وی با اشاره به منافع مشترک ریاض و تلاویو در مخالفت و دشمنی علیه ایران عنوان کرد: ایران و موضوعات اقتصادی و تجاری شاید به عنوان مهمترین اهدافی باشد که در این مسیر برای عربستان سعودی ایفای نقش می کند اگرچه این ایفای نقش در چارچوب خاورمیانه آمریکا و شاید علی علیرغم میل عربستان سعودی باشد یعنی یک نوع احاله مسئولیت از طرف یک بازیگر بین المللی به یک بازیگر منطقه ای مثل عربستان، باعث شده که آن ها این مسیر را تغییر دهند و به سمت همکاری با رژیم صهیونیستی حرکت کنند.

کرمی این راهبرد عربستان را نادرست و در بلند مدت بر ضد منافع بلند مدت این کشور ذکر کرد و بیان داشت: آن طوری که از عربستان سعودی انتظار داشتیم به عنوان یک بازیگری که باید مسئله اعراب را مقابل رژیم صهیونیستی با نقش سیاسی و اقتصادی و هم نقش مهمی که در جهان عرب داشت، حل می کرد این استراتژی کاملا غلط است.

وی ادامه داد: نهایتا دیدیم که با سکوت عربستان در مذاکرات صلح چه ضرباتی به سازمان آزادی بخش فلسطین وارد شد و خیلی از دستاوردهایی که در مذاکرات گذشته تعریف شده بود عملا امروز صرفا روی کاغذ است و در عمل نتیجه ای برای اعراب در پیش نداشته است.

تحلیلگر مسایل غرب آسیا اظهار داشت: از نتایج دیگر این راهبرد غلط، جسور شدن اسرائیل در مقطع کنونی است که با پشتیبانی ترامپ از آن باعث شده که عملا عربستان خود را در مقابل بخش عمده ای از بازیگران عربی و به خصوص افکار عمومی عربی و اسلامی قرار دهد و بعید است که بتواند موفقیتی را برای عربستان داشته باشد به خصوص با انتظاری که آنها دارند تا بتوانند ایران را در منطقه محدود کنند.

مرتبط با این خبر

  • کاهش قدرت و نفوذ عربستان در منطقه منجر به رفتارهای غیرعقلانی شده است

  • چراغ قرمز انگلیس به عربستان/ استفاده سلاح های غیر رایج علیه مردم یمن

  • ابتکار عمل میدانی در دست کمیته های انقلابی یمن

  • عربستان توان بازی در شطرنج سیاسی یمن را ندارد

  • عربستان توان افزایش تولید نفت را ندارد

  • حجاج از حمل وسایل و داروهای ممنوعه خودداری کنند

  • جاهلیت به شیوه بحرینی/ ایران برای ترمیم روابط با سعودی، به میانجی نیاز ندارد

  • حجاج از بازارهای عربستان خرید نکنند/ تأکید رهبری بر حمایت از کالای ایرانی

  • ناپدید شدن بن سلمان سناریویی از پیش تعیین شده برای انتقال قدرت است

  • تلاش بی نتیجه قدرت ها برای محکومیت ایران در صحنه میدانی یمن +صوت