بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی وزارت بهداشت: راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت است

جهانپور گفت: راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت به عنوان رویداد بزرگی که نقطه عطف در تاریخ نظام سلامت است ارزیابی می شود.

1398/04/05
|
15:36

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت و در ارتباط تلفنی با دکتر کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت به روی آنتن رفت.

کیانوش جهانپور شکل گیری پرونده سلامت برای یکایک شهروندان را از آرزوهای دیرین در حوزه سلامت، نام برد و گفت: این موضوع الزاما بر پایه فن آوری اطلاعات نگاه می شد و موضوع پرونده الکترونیک سلامت حتی به عنوان یک الزام اسناد بالادستی و الزام قانونی در سال های اخیر به شمار می رفت.

وی یادآور شد: در ماه های اخیر با دستور وزیر بهداشت و پیگیری جدی که ایشان داشتند این اقدام قانونی در دستور کار قرار گرفت که تا پایان بهار 1398 این ریل گذاری برای نظام سلامت انجام شود و در قدم اول به عنوان یک گام بلند آغازین، برای شکل گیری نظام خدمات شبکه ای بر پایه فناوری اطلاعات، شاهد یک نظام ارائه خدمات هوشمند در کشور که در بردارنده همه انواع خدمات ارائه شده اعم از خدمات بهداشتی، درمانی و بیمه ای به هموطنان باشیم، میسر شود.

سخنگوی وزارت بهداشت در گفتگو با رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه این پروژه به عنوان یک پروژه بزرگ ملی در وزارت بهداشت تعریف شده است، اظهار داشت: ما در ماه های اخیر و عملا در روزهای پایانی بهار شاهد رونمایی غیر رسمی این پروژه بودیم و دیروز هم با حضور ریاست محترم جمهور عملا شاهد این بودیم که پرونده الکترونیک سلامت آغاز شد و این ریل گذاری صورت گرفت.

وی خاطر نشان شد: انشاالله لوکوموتیو و واگن های نظام ارائه خدمات سلامت نوین در کشور بر پایه نظام ارجاع الکترونیک و بعد از آن هم پزشکی خانواده، بر روی این ریل عبور خواهد کرد و ما شاهد ارتقای ارائه خدمات سلامت در همه ابعاد بر پایه پرونده های الکترونیک سلامت خواهیم بود.

جهانپور در رابطه با نحوه تشکیل پرونده الکترونیک سلامت شهروندان توضیح داد: یکایک شهروندان ایرانی یا با شناسه سلامت که دقیقا همان کد ملی است صاحب پرونده الکترونیک سلامت نزد ما هستند و یا اینکه ظرف چند دقیقه با مراجعه به یکی از پایگاه های سلامت یا خانه های بهداشت یا مراکز خدمات سلامت و یا حتی اگر به نوعی از خدمات درمانی به خصوص از بیمارستان ها و مراکز دولتی استفاده کنند، در تور اطلاعاتی این شبکه ورود خواهند کرد و صاحب پرونده الکترونیک سلامت خواهند شد.

وی به محتوای پرونده الکترونیک سلامت اشاره کرد و گفت: بسیاری از اطلاعات شهروندان از جمله اطلاعات هویتی، اطلاعات مربوط به سلامتی، اطلاعات مربوط به خدمات درمانی سابق و امروز و آینده و بیمه ای آن ها در این شبکه و در این پرونده های الکترونیک سلامت در بانک داده های جامع سلامتی گردآوری و ثبت خواهد شد.

سخنگوی وزارت بهداشت به امکاناتی که در پرونده الکترونیک سلامت می توان از آن بهره مند شد، اشاره و عنوان کرد: با استقرار پرونده های الکترونیک سلامت علاوه بر احراز هویت هموطنان در این شبکه از طریق سازمان ثبت احوال بر اساس کد یا شناسه ملی، این امکان را داریم که استحقاق سنجی ایمنی را هم همزمان به صورت آنلاین از طریق اتصال این مجموعه با شبکه های اطلاعاتی سازمان های بیمه گر داشته باشیم. موضوع هم پوشانی بیمه ای که یکی از معضلات سال های اخیر بود و به نوعی ممکن بود برخی از افراد به هر دلیلی صاحب بیش از یک بیمه خدمات درمانی باشند هم عملا با استقرار این شبکه منتفی خواهد شد.

وی ادامه داد: توسعه پرونده الکترونیک سلامت منجر به مدیریت بهینه اطلاعات سلامت در کشور و مدیریت بهینه تخصیص منابع در حوزه سلامت خواهد شد و شاهد صرفه جویی قریب به 20 درصدی پس از استقرار کامل این شبکه و دومینوی خدماتی خواهیم بود.

جهانپور اظهار داشت: در گام بعد وقتی نظام ارجاع الکترونیک و قواعد هم به صورت الکترونیک مستقر شوند، شاهد مدیریت بهتر هزینه ها خواهیم بود و از طرفی به تخصیص بهینه منجر خواهد شد مضافا بر اینکه قطعا مواردی از جمله نسخه نویسی الکترونیکی که متعاقبا به این شبکه به صورت جامع خواهد پیوست، به کاهش ضریب خطای پرستاری، پزشکی و حتی داروسازی و همچنین ارتقای سلامت عمومی جامعه منجر خواهد شد.

وی از راه اندازی پرونده الکترونیک سلامت به عنوان رویداد بزرگی که نقطه عطفی در تاریخ نظام سلامت ارزیابی می شود، یاد کرد و ابراز داشت: امیدواریم گردونه ای که به حرکت درآمد روند خودش را در هفته ها و ماه های آتی طی کند و شاهد استقرار کامل پرونده الکترونیک سلامت در کنار نظام ارجاع الکترونیک و پزشک خانواده و حاکمیت راهنماها و دستورالعمل های بالینی بر کل چرخه خدمات سلامت در سراسر کشور باشیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن بیان اینکه تحقق چنین امری بدون همکاری سازمان های دیگر و مخصوصا بیمه ها امکان پذیر نخواهد بود، گفت: خوشبختانه ما شاهد حضور و مشارکت با انگیزه و هدفمند از سوی سازمان های مختلف بخصوص سازمان های بیمه گر از جمله تامین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت در این عرصه بودیم. اتفاقی که قفل مذکور را گشود بیش از همه ناشی از همکاری بین بخشی مناسب به خصوص سازمان های بیمه گر بود.

جهانپور خاطر نشان شد: قطعا این موضوع برای سازمان های بیمه گر و صندوق های بیمه ای کشور هم فواید متعدد اقتصادی خواهد داشت و در خدمت رسانی آن ها ارتقا ایجاد خواهد کرد و رضایت بیمه شدگان را هم در پی خواهد داشت.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی