بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مشاور بانكی اتاق بازرگانی ایران: رقم مبادلات تجاری ایران بیش از ظرفیت اینستکس است

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران گفت: اینستکس فعلا در چارچوب غذا و دارو بخشی از مشکلات را حل می کند اما حقیقت آن است رقم های مبادلاتی جمهوری اسلامی خیلی بیشتر از آن مقداری است که در اینستکس آمده است.

1398/04/12
|
13:15

مهدی رئیس برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه اینستکس جایگزین کانال مالی دیگری شده است، گفت: اینستکس بعد از گذشت چند ماه تاخیر در حال راه اندازی است و روشی که برای انتقال مالی انتخاب شده است، در مقابل تحریم های آمریکا نخواهد بود زیرا در حقیقت اینستکس به عنوان یک شرکت تسویه مالی است و هیچ پولی رد و بدل نمی شود. همچنین یک شرکت با همان عنوان نیز در ایران تاسیس شده است.

وی بیان کرد: سهام داران عمده اینستکس سه کشور هستند اما منعی برای ورود سایر کشورهای اروپایی بخصوص چین و روسیه وجود ندارد. در حال حاضر محدودیت هایی در اینستکس وجود دارد؛ در این کانال مالی محدودیت فقط برای مواد غذایی و محصولات کشاورزی و دارو و تجهیزات پزشکی نیست در حالی که اقلام دیگری نیز نیاز داریم و باید آنها را به مواردی که برای اینستکس پیش بینی شده است، اضافه کرد.

مشاور بانکی اتاق بازرگانی ایران درباره محدودیت های اینستکس اظهار داشت: به جای 28 کشور اروپایی فقط با سه کشور اروپایی طرف هستیم و حتی چین و روسیه نیز در این کانال مالی حضور ندارند. همچنین اروپایی ها خواستار پیوستن ایران به FATF هم هستند هر چند این موضوع به مدت چهار ماه به حالت تعلیق در آمده است و ایران باید تصمیم خودش را درباره الحاق به آن بگیرد.

وی افزود: حجم مبادلات تجاری اعم از واردات و صادرات با اروپایی ها خیلی زیاد نیست و بخش زیادی از درآمدهای ایران حاصل از فروش نفت است که در کانال اینستکس پیش بینی نشده است و ایران در همین راستا پیشنهادات جدیدی داده است. ایران خواستار این است که اروپایی ها یک خط اعتباری ارائه دهند تا نیازهای خود را تامین کند و پس از حل شدن مشکلات مربوط به تحریم، ایران می تواند از طریق نفت، بدهی های خط اعتباری را تسویه کند.

رئیس زاده درباره اثر اینستکس بر رفع مشکلات مردم گفت: تمام کسانی که از اروپا واردات انجام می دهند و همچنین کسانی که به اروپا صادرات می کنند با اینستکس می توانند این کار را انجام دهند اما اینستکس فعلا در چارچوب غذا و دارو بخشی از مشکلات را حل می کند اما حقیقت آن است رقم های مبادلاتی جمهوری اسلامی خیلی بیشتر از آن مقداری است که در اینستکس آمده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی