صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل شرق آسیا با بیان اینکه آمریکا حدود 3هزار میلیارد دلار کسری تجاری دارد، گفت: ترامپ یک سیاست خارجی تجارت محور را شروع کرده و با محاسبات تجاری با همه کشورها از جمله شرق آسیا برخورد می‌کند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع باج خواهی آمریکا از کشورهای شرق آسیا و با حضور دکتر محمد علی بصیری کارشناس مسائل شرق آسیا روی آنتن رفت.

محمد علی بصیری در آغاز با بیان اینکه آمریکا حدود 3 هزار میلیارد دلار کسری تجاری دارد، گفت: بخش مهمی از این کسری تجاری مربوط به رقابت های تجاری با چین است و یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ، رفع این بدهی ها بود. البته ترامپ یک سیاست خارجی تجارت محور را شروع کرده و با محاسبات تجاری با همه کشورها برخورد می کند.

وی بیان کرد: ترامپ کسری تجاری آمریکا در حوزه خاورمیانه را از طریق فروش امنیت و سلاح دارد جبران می کند. در حوزه سازمان همکاری های اقتصادی با کانادا و مکزیک، کانال هایی در زمینه تعرفه ایجاد کرده است و حدود 400 میلیارد دلار نیز در تراز نامتعادل از چینی ها درخواست کرده است.

وی به تعرفه های ترامپ به واردات کالاهای چین اشاره کرد و بیان داشت: با این اقدام، چینی ها نیز کوتاه نیامدند و در واردات کشاورزی به ویژه سویا مقابله کردند و این باعث اعتراض کشاورزان آمریکایی شد زیرا آن ها در این زمینه متضرر شدند. بعضی از سیاست هایی که ترامپ در قبال چین و دیگر شرکای شرقی خود مانند ژاپن و کره جنوبی دارد، کاهش کسری تجاری آمریکا است و ترامپ برای انتخابات 2020 قصد دارد نشان دهد میزان قابل توجهی از این کسری تجاری را کاهش داده است.

این کارشناس مسائل شرق آسیا در گفتگو با رادیو گفت و گو درباره سیاست های ترامپ علیه کره شمالی و حتی ایران اظهار کرد: این سیاست ها برد برد نیستند تا به صورت ریشه ای مشکلات حل شود بلکه آمریکا قصد دارد فقط خودش برنده و طرف مقابل بازنده باشد و این یک واقعیت است. در حقیقت ترامپ و آمریکا علاقه دارد گردونه را به گونه ای بچرخاند که فقط برای این کشور منافع داشته باشد و این موضوع به ویژه علیه رقبایی که روابط خوبی با آمریکا ندارند بیشتر دیده می شود.

وی بیان کرد: با وجود وعده و وعیدها و روابط کوتاه مدتی که بین ترامپ و رهبر کره شمالی ایجاد شد، اما عملا این مشکلات به صورت ریشه ای حل نخواهد شد و شرکای آمریکا نیز مانند ژاپن و کره جنوبی با توجه به اینکه درگیر مسائل امنیتی با کره شمالی هستند، از این وضعیت ناراضی اند مگر اینکه ترامپ در سیاست های خود تغییری ایجاد کند یا رئیس جمهور جدیدی در آمریکا بر سر کار بیاید.

مرتبط با این خبر

  • سکوت سازمان ملل در برابر نسل‌کشی میانمار، تاریک‌ترین دوره‌های این سازمان است

  • ترامپ با سفر به شرق آسیا درصدد است چهره خود را در این منطقه ترمیم کند

  • شرق آسیا یکی از پر چالش ‌ترین مناطق برای سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود

  • حاشیه های سفرترامپ به شرق آسیا ،برمتن آن غلبه داشته است +صوت

  • کره شمالی ،مسیر موازنه‌ی رقابت و قدرت در منطقه شرق آسیا را تغییر داده است +صوت

  • شکست تحریم های امریکا علیه کره شمالی توسط چین و روسیه! +صوت

  • قاره آسیا باید از صدور خدمات فنی و مهندسی ایران منتفع شود

  • 100هزار فرصت شغلی با راه اندازی توریسم حلال در شرق آسیا

  • کره شمالی با وجود مذاکره، سلاح های خود را از بین نخواهد برد

  • احتمال بروز درگیری نظامی میان امریکا و کره شمالی