صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

حسن بیگی تاکید کرد: از منظر حقوق بین الملل و حقوق دریاها، تا زمانی که طرف مقابل کشتی را آزاد کند مجاز به مقابله به مثل در مقابل کشتی ای که آن ها مصادره کردند، هستیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع پیگیری های حقوقی در مورد مصادره نفتکش ایرانی و امکان اقدام متقابل و در ارتباط تلفنی با ابوالفضل حسن بیگی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

ابوالفضل حسن بیگی با رد این مطلب که نفتکش حامل نفت متعلق به جمهوری اسلامی ایران نبوده است، تصریح کرد: این نفتکش حامل نفتی بود که جمهوری اسلامی از قبل به کشورهای اروپایی به فروش رسانده بود و لذا در مراحل اولیه سعی کردند با دروغ و اخبار کذب و جعلی مباحث را به گونه ای مطرح کنند که کشتی جمهوری اسلامی دارد خلاف می کند.

وی درخصوص چرایی این اقدام توسط انگلیسی ها عنوان کرد: بر اساس برجام تنها کشوری که امروز از برجام خارج شده، امریکایی ها هستند و انگلیسی ها نباید تحت هیچ شرایطی وارد این بازی می شدند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: از آنجایی که ما هم قبول داریم دست انگلیس ها زیر ساطور امریکا است لذا شرایط انگلیسی ها در سطح بین المللی بسیار وخیم و جایگاهشان بسیار ضعیف شده و همواره تلاش می کنند تا نسبت به امریکایی ها اقداماتی را انجام دهند تا امریکایی ها نسبت به آن ها خوشبین شوند و امتیازاتی به دولت بریتانیا بدهند.

وی با اشاره به پیگیری های حقوقی در مورد مصادره نفتکش ایرانی گفت: اولا بر اساس حقوق دریاها و همچنین دریانوردی، انگلیسی ها قانون شکنی کرده اند و از طرفی انگلیسی ها هنوز از برجام خارج نشده اند و لذا در چارچوب برجام مکلف هستند تا قواعد بین المللی را رعایت کنند و نسبت به تامین منافع جمهوری اسلامی از برجام، وظیفه سنگینی را بر دوش دارند.

ابوالفضل حسن بیگی در گفتگو با رادیو گفت و گو خاطر نشان شد: اگر کشوری در نقطه ای نسبت به کشتی یا اموال کشوری اقداماتی انجام دهد در مرحله اول، وزارت خارجه، کاردار یا سفیر آن کشور را احضار می کند، اعتراض و شکایت خودش را ابلاغ می کند و اگر کشور خاطی تن نداد و زمان مقرر را برنتابید طبیعتا به سازمان ملل و لاهه و جاهای دیگر شکایت می کنند.

وی در ادامه اظهار داشت: هر روزی که انگلیسی ها کشتی را نگه می دارند، دموراژ می خورد و باید آنها بپذیرند کرایه ای که به این کشتی تعلق می گیرد، در آینده بایستی پرداخت کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به اقدامات مجلس در این خصوص اشاره و بیان کرد: از ناحیه مجلس همه نوع همکاری و مساعدت نسبت به اینکه وزارت خارجه که وظایف ذاتی اش دفاع و حمایت از منافع ملی است، انجام شد و وزارت خارجه هم متعاقب آن اقدامات حقوقی خودش را انجام داد. مراحل اولیه انجام شده و پیگیری مراحل بعدی هم از کانال سازمان ملل و سایر جاها می تواند انجام شود.

وی با اشاره به اقدام متقابل ایران نسبت به عملکرد انگلیسی ها گفت: انگلیسی ها در تنگه هرمز حضور دارند و این تنگه از جمله جاهایی است که روزانه بالغ بر 27 میلیون بشکه نفت از این مسیر عبور می کند. انگلیسی ها می دانند که کشتی هایشان در منطقه آلودگی های آبی و زیست محیطی به وجود آورده و برای عبور از تنگه هرمز لازم است که یک سلسله عوارض هایی را پرداخت کنند که تاکنون جمهوری اسلامی نسبت به این موضوع اقدام نکرده است.

حسن بیگی تاکید کرد: از منظر حقوق بین الملل و حقوق دریاها، تا زمانی که آن ها کشتی را آزاد کنند مجاز به مقابله به مثل در مقابل کشتی ای که آن ها مصادره کردند، هستیم.

مرتبط با این خبر