صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

دولتیار گفت: فرصت 60 روزه به معنای حداکثر حسن نیت ممکن برای حفظ برجام است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع گام دوم کاهش تعهدات برجام ، عبور از مرز 67/3 غنی سازی و با حضور دکتر مصطفی دولتیار کارشناس مسائل سیاسی روی آنتن رفت.

مصطفی دولتیار با اشاره به گام دوم و کاهش تعهدات ایران نسبت به برجام گفت: در گام دوم، تمرکز اصلی روی میزان افزایش درصد غنی سازی اورانیوم است که از روز هفدهم تیر درصد بیشتری از 3.67 در نطنز غنی سازی خواهد شد.

وی این اقدام را به مثابه شوکی برای اروپایی ها ندانست و تصریح کرد: حدود یک سال است که بعد از خروج آمریکا از برجام، داریم با اروپایی ها گفتگو می کنیم و همیشه محور اصلی گفتگوهایمان این بوده که با خروج آمریکا از برجام، اروپایی ها نباید از انجام تعهداتشان شانه خالی کنند.

کارشناس مسائل سیاسی افزود: در این مدت، ما حداکثر حسن نیت را از طرف خودمان نشان دادیم و به آن ها کمک کردیم تا بتوانند تعهدات شان را انجام دهند و راهکارها و سازوکارهایی را برای انجام تعهداتشان تدبیر کنند اما متاسفانه طرف اروپایی طبق معمول با فرصت سوزی و به تعبیر دیگر از دست دادن وقت، کار را از امروز به فردا موکول کرد و این فرصت یکساله را از دست داد.

وی فرصت 60 روزه را نشان دهنده حسن نیت ایران دانست و عنوان کرد: این فرصت 60 روزه به معنای حداکثر حسن نیت ممکن برای حفظ برجام است. آیا طرف اروپایی از این حسن نیت و فرصت 60 روزه که به آن ها دادیم برای اینکه تعهدات خود را در برجام نسبت به ایران انجام دهند یا نه، استفاده خواهند کرد؟ این مطلبی است که طرف اروپایی باید از خودش نشان دهد که این توانمندی، آمادگی و اراده سیاسی را دارد یا خیر.

دولتیار با بیان اینکه آمریکایی هرکاری توانسته اند علیه ما انجام داده اند و عملا کار محتوایی نمانده است، در عین حال گفت: تحرکات اخیر آمریکا جنبه جنگ روانی دارد و به دنبال به وجود آوردن فضای روانی منفی علیه جمهوری اسلامی ایران و فضاسازی های رسانه است.

وی تاکید کرد: در نشست شورای حکام هم ما می توانیم مستدل مباحث خود را مطرح کنیم و حسن نیتی را که در یکسال گذشته از خودمان نشان دادیم برای حفظ برجام به خوبی تبیین کنیم و از طرف های دیگر که در برجام مانده اند بخواهیم به طور مشخص و صریح موضع خودشان را نسبت به تعهداتشان و نسبت به اینکه آیا می خواهند اعتبار برجام حفظ شود و یا خیر، مشخص کنند و اگر آن ها قرار نیست نسبت به تعهداتشان عمل کنند تبعا برای جمهوری اسلامی ایران هم هیچ تعهدی باقی نمی ماند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست

  • آمریکایی ها از اجماع لازم برای زیر پا گذاشتن برجام برخوردار نیستند

  • ایستادگی ساختار ایالات متحده در مقابل گزافه‌گویی‌های ترامپ