صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کردزنگنه لزوم تشکیل پلیس مالیاتی به منظور افزایش قانونمداری در اخذمالیات را متذکرشد وافزود: در آمریکا وقتی نمی توانند مجرمی مانند آل کاپون را بازداشت کنند، پلیس مالیاتی وارد عمل می شود. لذا باید پلیس مالیاتی در کشور راه اندازی کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع علل کندی روندهای اصلاح ساختار مالیاتی در کشور و با حضور دکتر غلامرضا کرد زنگنه رئیس پیشین سازمان خصوصی سازی روی آنتن رفت.

غلامرضا کرد زنگنه در آغاز درباره علل کندی روندهای اصلاح ساختار مالیاتی در کشور گفت: این موضوع دلایل مختلفی دارد که ضعف قوانین و ضعیف بودن پایه های مالیاتی از جمله دلایل آن است. پایه های مالیاتی فقط بر اساس چند منبع خاص چیده شده اند و گسترده نیستند و به همین جهت نخستین کاری که باید انجام شود، گسترش پایه های مالیاتی در کشور است زیرا در بعضی از کشورها تا 80 نوع مالیات مرتبط با محیط زیست دریافت می شود.

وی تاکید کرد: قوانین مالیاتی باید خیلی سخت و بدون گذشت باشند. در آمریکا وقتی نمی توانند مجرمی مانند آل کاپون را بازداشت کنند، پلیس مالیاتی این کار را می کند. ما نیاز داریم پلیس مالیاتی در کشور راه اندازی شود.

رئیس پیشین سازمان خصوصی سازی از ضرورت اصلاح ساختار سازمان مالیاتی سخن گفت و اظهار کرد: وضعیت سازمان مالیاتی مناسب نیست و حتما باید ساختار مالیاتی اصلاح شود و ساختاری متناسب با قوانین روز دنیا داشته باشد تا مالیات ها را وصول کند.

وی در ادامه درباره دیگر اقداماتی که باید در راستای اصلاح ساختار مالیاتی کشور انجام شود، اظهار کرد: ارتقا و توسعه فرهنگ مالیاتی باید صورت گیرد. مردم اگر بدانند دولت مالیات هایشان را در چه بخش هایی هزینه می کند، انگیزه بیشتری برای پرداخت مالیات خواهند داشت. متاسفانه اطلاع رسانی به مردم و جامعه در این راستا خیلی ضعیف صورت می گیرد و مردم اغلب نمی دانند مالیاتی که پرداخت می کنند در کدام بخش ها خرج می شود.

وی تاکید کرد: هم برای هزینه های مالیاتی و هم برای بودجه کشور باید شفاف سازی شود تا فرهنگ مالیاتی گسترش پیدا کند. نتیجه این موضوع، اعتماد مردم به نظام و سیستم مالیاتی خواهد بود.

زنگنه تاکید کرد: با نظام مالیاتی و بدون اتکا به نفت می توان نفت کشور را به طور کامل اداره کرد. اکثر کشورها منبعی مانند نفت ندارند و تنها از طریق درآمدهای مالیاتی کشورشان را اداره می کنند و ما نیز می توانیم این کار را انجام دهیم. متاسفانه در حال حاضر تنها 8 درصد از تولید ناخالص ملی کشور را مالیات تشکیل می دهد در حالی که در کشورهای دیگر بین 15 تا 20 درصد است. این موضوع نشان می دهد هم دریافت مالیات کم است و هم فرار مالیاتی بسیار زیاد است و هم اینکه متاسفانه معافیت های مالیاتی در نظر گرفته شده که گاها ناحق است.

مرتبط با این خبر