صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

تحلیلگر مسائل هسته ای درباره اثرات افزایش سطح غنی سازی و کاهش تعهدات هسته ای توسط ایران گفت: این اقدام آمادگی ایران برای افزایش غنی سازی را اعلام می کند و هم نشان می دهد صبر جمهوری اسلامی زیاد نیست.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو با موضوع استراتژی جمهوری اسلامی ایران در خصوص کاهش تعهدات هسته ای و با حضور دکتر محمودرضا آقامیری استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل هسته ای روی آنتن رفت.

محمود رضا آقامیری در آغاز با بیان اینکه یکی از اهدافی که کشورهای غربی دنبال می کردند، پایین آوردن توان غنی سازی جمهوری اسلامی ایران بود، گفت: بر اساس برجام ایران فقط می توانست از سانتریفیوژهای نسل اول آن هم به تعداد محدود استفاده کند و بر اساس راهبردی که تعریف کرده بودند، فکر می کردند ایران بعد از هشت سال توان گسترش غنی سازی را ندارد.

وی به افزایش غنی سازی ایران پس از عدم تعهد کشورهای اروپایی اشاره کرد و بیان داشت: البته غنی سازی که در حال حاضر در ایران انجام می شود در سطح بسیار پایین صورت می گیرد یعنی از 3.67 درصد کمی بالاتر است و ایران تنها می خواهد نشان دهد امکان ارتقاء توان کشور برای غنی سازی را دارد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: جمهوری اسلامی چون احساس می کند، تعهدات خود غیر قابل انجام است و اروپایی ها نیز نمی خواهند به آن تعهداتی که داده اند، عمل کنند، این اقدام را انجام داده است که نشان دهد می توانیم سطح غنی سازی را افزایش دهیم و الان نیز پس از پایان دوره 60 روزه، این کار را تا حدودی انجام داده است.

این تحلیلگر مسائل هسته ای درباره اثرات افزایش سطح غنی سازی و کاهش تعهدات هسته ای توسط ایران اظهار داشت: این اقدام هم آمادگی ایران برای افزایش غنی سازی را اعلام می کند و هم نشان می دهد کاسه صبر جمهوری اسلامی ایران زیاد نیست و نمی تواند منتظر بماند دیگران به تعهدات شان عمل نکنند وهر روز یک نقش و بازی جدید را در این زمینه به اجرا بگذارند.

وی خاطرنشان کرد: یک زمانی برای راکتور تحقیقاتی تهران اورانیوم با درصد بالا نیاز داشتیم و بنابراین ایران تا 20 درصد غنی سازی هم پیش رفت اما به نظر می رسد در حال حاضر ایران قصد ندارد بیشتر از پنج درصد، غنی سازی را ارتقاء دهد و تنها می خواهد این احساس را منتقل کند که توانایی بازگشت به وضعیت قبل از برجام را دارد. البته باید منتظر ماند در دوره 60 روزه دوم چه اتفاقاتی می افتد و اگر اروپایی ها باز هم به تعهدات خود عمل نکنند، شاید سطح غنی سازی باز هم افزایش پیدا کند.

مرتبط با این خبر

  • چرا مردم به ساختارهای رسمی در کشور بی اعتمادند؟

  • تشکیل احزاب رسمی متعهد در کشور ضروری است

  • توقع رهبری از جوانان حضور فعال در همه عرصه هاست

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • تاکید رهبری در بیانیه گام دوم بر کنشگری جوانان است

  • میدان ندادن به جوان‌ها در کشور اپیدمی شده

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • بیاینه گام دوم جوانان را تشویق به ورود در قدرت می‌کند

  • بیانیه گام دوم ریشه در مبنای عمیق قرآنی دارد

  • رهبری در بیانیه گام دوم مفهوم "پیچ تاریخی" را تبیین کردند