بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسایل بین الملل: تلاش آمریکا برای بازگرداندن مجددا تحریم ها توسط شورای حکام

تحلیلگر مسایل بین الملل با اشاره به اینکه سیاسی کاری منجر می شود سازمان ملل، شورای حکام و آمریکا به ایران فشار بیاورند، بازگرداندن تحریم ها را در دستور کار ایالات متحده عنوان کرد.

1398/04/19
|
14:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع اذعان مسئولین فنی آمریکا به عدم تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی و تلاش آمریکا برای فشار بیشتر و با حضور دکتر نوذر شفیعی تحلیلگر مسایل بین الملل روی آنتن رفت.

نوذر شفیعی با بیان اینکه طی 20 سال اخیر دو نگاه راجع به مسایل هسته ای وجود داشته است، عنوان کرد: یک نگاه فنی بوده که اصطلاحا به آن نگاه حقوقی نیز می گوییم و یک نگاه سیاسی بوده است.

وی با اشاره به اذعان مسئولین فنی آمریکا به عدم تلاش ایران برای دستیابی به سلاح اتمی، اظهار داشت: ایران هیچ گاه به لحاظ فنی و حقوقی، محکوم نشده که در فعالیت های هسته اش انحراف وجود داشته است. بنابراین این اذعان مسئولین فنی، پدیده معمولی بوده و این موضع جمهوری اسلامی ایران است که راجع به مسایل هسته ای معتقد است که باید به دیده فنی و حقوقی نگاه شود.

تحلیلگر مسایل بین الملل تاکید کرد: مشکل این است که به مسایل هسته ای ایران به دیده سیاسی برخورد می شود و در این صورت طبیعی است که سازمان ملل، شورای حکام و آمریکا می توانند این پرونده را سیاسی کنند و از طریق سیاسی به ایران فشار بیاورند.

وی با اظهار به اینکه ماده چهار ان.پی. تی و اساسنامه آژانس، دستیابی کشور ها به دانش صلح آمیز هسته ای را حق مسلم یا غیرقابل اجتناب یا اجتناب ناپذیر کشور کشورها دانسته است، تصریح کرد: این بدان معناست برخورداری کشورها به دانش هسته ای صلح آمیز به عنوان حق حیات، حق توسعه، حق صلح برای کشورها شناخته شده و به عنوان حقوق ذاتی کشورها است. فقط یک عامل می تواند مانع از این کار شود و آن زمانی است که از این حق سو استفاده شود یعنی از مسیر صلح آمیز به مسیر نظامی تغییر پیدا کند.

شفیعی افزود: بنابراین این برای آمریکایی ها، اروپایی ها و آژانس واضح و مبرهن است که جمهوری اسلامی ایران از این دانش بر اساس رژیم های حقوقی بین المللی که اروپایی ها و آمریکایی ها در به وجود آوردنش نقش اصلی را داشتند، دارد تبعیت می کند و از دانش هسته ای در مسیر صلح آمیز دارد استفاده می کند.

وی با تاکید بر اینکه در هیچ جای این اسناد حقوقی نیامده که کشوری را از غنی سازی محروم کنند، گفت: محروم کردن یک کشور از غنی سازی بدان معناست که آن کشور را از یک حق مسلم محروم کردند.

تحلیلگر مسایل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو برخورد آمریکایی ها با ایران را در زمینه هسته ای سیاسی مطرح کرد و بیان داشت: آمریکایی ها با هویتی به نام جمهوری اسلامی ایران مشکل دارند و به دنبال این هستند که از طریق حقوقی فشار بیآورند و اگر نشد به طرق های مختلف می توانند این کار را انجام دهند کما اینکه تحریم های یکجانبه که الان انجام دادند هیچ مبنای حقوقی ندارد و فقط بر اساس پیش فرض های سیاسی خودشان است که دارد انجام می شود.

شفیعی متذکر شد: آمریکایی ها برای اینکه بتوانند رفتارهای غیر حقوقی و غیر قانونی خودشان را مشروعیت ببخشند و برایش توجیهی درست کنند آمده اند و می خواهند از طریق پنجره آژانس وارد شوند. اگر آژانس بخواهد استدلال عمل خودش را حفظ کند باید طبق گزارشاتی که تاکنون داده، عمل کند ولی متاسفانه آژانس در بسیاری از موارد تحت فشار قدرت های بزرگ عمل می کند.

وی با بیان اینکه شفاف سازی یکی از اصول عملکرد در آژانس هسته ای است، توضیح داد: کشورها باید تمام عملکرد هسته ای خودشان را به آژانس گزارش دهند. ایران صراحتا اعلام کرده که من دارم تعهداتم را در برجام کاهش می دهم و این کاهش یک اقدام عکس العملی در مقابل دیگرانی است که این پیمان را نقض کردند و حالا آمریکا به آژانس فشار وارد می کند که در جریان باشید که ایران دارد تعهداتش را نادیده می گیرد کاری که خودش از برجام خارج شده و کسی نگفت چرا این کار را کردید و حالا دنبال این است که آژانس را وادار به صدور سند حقوقی کند که آمریکا بتواند آن را به شورای امنیت ببرد و مجددا تحریم هایی که طی هشت قطعنامه علیه ایران صادر شده بود، مجددا آن ها را علیه ایران برگرداند.

تحلیلگر مسایل بین الملل ابراز داشت: متاسفانه در عرصه روابط بین الملل آنچه که حکم فرماست بیشتر قدرت است، قانون و مقررات بین المللی کمتر توسط اعضای جامعه بین المللی به ویژه قدرت های بزرگ رعایت می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی