صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: توزیع کالاها در بخش تعاونی پاسخگوی اقشار متوسط و زیر متوسط جامعه است اما به طور کلی سازمان منسجمی در تعاونی نداریم که بتوانیم نظام توزیع را بر اساس قاعده تعاونی برقرار کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع نظام توزیع در بازار و نقش تعاونی ها در توزیع مناسب کالا و پاسخ به مطالبات مردم و با حضور عبداله رضیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

عبداله رضیان با اشاره به اینکه نظام توزیع در شرایط طبیعی با مشکل مواجه نبوده است، گفت: مشکل به عرضه و تقاضا و فضایی که در مدیریتی که در بازار وجود دارد، مرتبط است و نظام توزیع بر اساس عرضه و تقاضا تعریف می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر با توجه به شرایط تحریمی و مشکلاتی که به وجود آمده، یک مقدار اختلال در نظام توزیع ایجاد شده است، تصریح کرد: کالاهایی که توزیع می شود بر اساس دو نرخ توزیع می شود؛ نرخ آزاد و نرخ ارز دولتی یا 4200 تومانی و این سبب شده که نظام توزیع با یکسری اختلالات مواجه شده است و گله مندی هایی را از طرف مردم ایجاد کند و به همین دلیل نظام توزیع در این شرایط با مشکلاتی مواجه است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با رادیو گفت و گو به نقش تعاونی ها در توزیع مناسب کالا اشاره و عنوان کرد: در مقطعی شروع به توسعه تعاونی ها در کشور کردیم ولی متاسفانه نتوانستند جواب دهند و عملکرد مناسبی را در فضای اقتصادی کشور ایفا کنند و خیلی پررنگ نشد.

وی در عین حال گفت: اما در بحث توزیع با توجه به اینکه اکثر دستگاه های اجرایی و سازمان های دولتی دارای شرکت های تعاونی هستند یک مقداری بیشتر توزیع کالاها در این بخش می تواند پاسخگوی اقشار متوسط و زیر متوسط جامعه شود اما به طور کلی ما سازمان منسجمی در تعاونی نداریم که بتوانیم نظام توزیع را بر اساس قاعده تعاونی برقرار کنیم. نارسایی هایی وجود دارد که نظام تعاونی نمی تواند در این بخش پاسخگو به توزیع باشد که یکی از چالش های اقتصاد ما است.

رضیان با اشاره به فروشگاه های زنجیره ای اظهار داشت: نظام توزیع نیز همانند نظام تولید فضای رقابتی دارد و هرکسی بتواند در این فضای رقابتی کالاها را با قیمت کمتر و کیفیت بهتری ارائه دهد، موفق تر خواهد بود. فروشگاه های زنجیره ای در کشور تا حدودی موفق بوده اند و مردم رضایتمندی خوبی از آن ها دارند.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح ساختار بودجه امری ضروری است

  • گام های خروج ایران از برجام باید با جدیت و سرعت بیشتری برداشته شود

  • کاهش فشار تحریم ها باید خود را در افت قیمت ها نشان دهد!

  • دور باطل منافقین از صدام به ترامپ/ جنگ حزب باد با جمهوری اسلامی ادامه دارد

  • وعده آپارتمان به نماینده ها بدون سند و مدرک بیان شد

  • مخالفت چین با تحریم ایران؛ تلاش برای تعمیق نفوذ در خلیج فارس است

  • ازسرگیری غنی سازی طبق شروط رهبری است

  • شفافیت اقتصادی هدف اصلی مالیات بر ارزش افزوده است

  • انتخابات مجلس تفاوت شکلی با دوره های قبل نخواهد داشت

  • اقدامات ایران برای ارتقاء توان هسته ای، در چارچوب برجام است