بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: بخش خصوصی باید منافع ایران در برجام را در قالب 1+4 تامین کند

کارشناس مسائل بین الملل گفت: بخش خصوصی در اروپا همه کاره است و آن ها بر اساس سودهایشان عمل می کنند و دولت نمی تواند آن ها را الزام کند بنابراین بخش خصوصی است که باید منافع ایران را در برجام در قالب 1+4 تامین کند.

1398/04/20
|
11:18

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع بررسی توان اروپا در حفظ برجام با توجه به حضور فرستاده ویژه مکرون رئیس جمهور فرانسه و با حضور دکتر سعید خزایی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل بین الملل به روی آنتن رفت.

سعید خزایی با بیان اینکه همه کشورها به شکل رئالیسم عملگرا کار می کنند و به منافعشان توجه دارند، یادآور شد: در این زمینه خانم مرکل اشاره کرده بود که در توانایی اروپا برای حفظ برجام تردید دارد. بنابراین به نظر می رسد اروپایی ها آمادگی پرداخت هزینه های اقتصادی برجام را ندارد.

وی افرود: اروپایی ها خودشان را ابداع کننده برجام می دانند و احساس می کنند به زعم خودشان اگر خطری از جانب ایران و سلاح ها و موشک هایش است متوجه اروپاست تا آمریکا و در نتیجه می خواهند یک فعال سیاسی باشند و نقش مستقلانه تری عمل کنند.

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو با تاکید بر اینکه این بخش خصوصی است که باید منافع ایران را در برجام در قالب 1+4 تامین کند، گفت: چون در اروپا بخش خصوصی همه کاره است و نظام مبتنی بر بازار آزاد به گونه ای است که حتی وقتی که آمریکا از برجام خارج نشده بود، بانک های اروپایی نمی پذیرفتند که با ایران وارد معامله شوند و حتی در یکی از مصادیق، بانک استاندارد چارتر به دلیل یک معامله با ایران 670 میلیون دلار جریمه شد در نتیجه آن ها بر اساس سودهایشان عمل می کنند و دولت نمی تواند آن ها را الزام کند.

وی اظهار داشت: به تنها کاری که می توانند عملی کنند ایجاد فاصله بین اروپا و آمریکاست و اینکه مکرون و دیگر رهبران اروپایی تلاش کنند تا حدودی ترامپ را مجاب کنند تا با تعادل بیشتری به موضوع نگاه کند.

خزایی افزود: حتی اگر ترامپ این کار را انجام ندهد، دادگستری آمریکا خودش مستقل عمل می کند و بارها دیدیم که آن ها هم تحریم هایی را علیه ایران وضع کردند و حتی اگر موضوع برجام نباشد در مسائل ادعایی شان مانند حقوق بشر، تجهیرات موشکی، حقوق اقلیت ها و امثالهم حتما وارد این مسئله خواهند شد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی