بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل رسانه: دورخیز رسانه های بیگانه برای هجمه و حمله به ذهن مخاطب در هفته آتی

کارشناس مسائل رسانه: رسانه های بیگانه دارند خودشان را آماده می کنند تا خارج از موضوع اصلی یک هجمه و حمله ای را به ذهن مخاطب در هفته آینده وارد کنند.

1398/04/20
|
12:12

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع آخرین رویکرد رسانه ای و جریان سازی خبری علیه جمهوری اسلامی ایران در رسانه های بیگانه و با حضور دکتر علیرضا داوودی کارشناس مسائل رسانه به روی آنتن رفت.

علیرضا داوودی به ترسیمی از عملکرد رسانه های بیگانه در طول یک هفته اخیر پرداخت و گفت: رسانه های بیگانه سعی کردند به لحاظ تبلیغاتی زمان را در سوژه هایی که اتفاق افتاده به نسبت آنچه که تحولات در آینده نامیده می شود، در ذهن مخطب در حالت رکود قرار دهند.

وی با بیان اینکه این حالت رکود اشاره به سه موضوع جدی است، عنوان کرد: اشاره اول برمی گردد به واکنش هایی که به تحریم های جدید امریکا علیه ایران دارند و در مقابل واکنشی که ایران به این تحریم ها نشان می دهد. البته یکسر این داستان محور اروپایی و یک سمت دیگرش محور آمریکایی است.

کارشناس مسائل رسانه افزود: بی بی سی برای اولین بار به رغم اینکه خود اروپا به عنوان یکی از محورهای موضوع این تحریم های جدید یا عبور یا خروج از این تحریم ها توسط ایران مطرح می شد، با اینکه خودش محور بود اما به سمت و جانب آمریکا گرایش پیدا کرد کانه الان وقت پرداختن به اروپا نیست با اینکه اروپا موضوع اصلی تلقی می شود. به همین دلیل کل رسانه ها به سمت شرایطی که آمریکا برای ایران حاکم کرده بود، پرداختند.

وی با اشاره به سکوت نسبی رسانه های جریانات عربی در یک هفته اخیر، اظهار داشت: سکوت رسانه های عربی یعنی جنگ در حوزه رسانه، تبلیغات نسبت به برجام، نسبت به CFT،FATF و حتی اینستکس که اکنون مد نظر بود و ایضا تقابل ایران نسبت به این موضوع یعنی مجددا برگرداندن وضعیت غنی سازی اورانیوم به 3.5 درصد و بالاتر به این معنی تلقی می شود که این فرآیند به لحاظ تبلیغاتی بسیار ناقص و غیر قابل کنترل برایشان جلوه کرده است. بنابراین رسانه های بیگانه در این هفته آمدند زمان را را متوقف کنند تا ببینند چه کنند تا از این شرایط بتوانند خارج شوند.

داوودی موضوع حقوق بشر را موضوع دوم مطرح کرد و گفت: رسانه های بیگانه در اواخر هفته کم کم به دنبال این بودند تا ذهن مخاطب را به سمت موضوعاتی که اصل نیست، منحرف کنند. برای منحرف کردن از موضوع اصلی یعنی بی تعهدی اروپا، بد تعهدی امریکا و تمام اتفاقاتی که افتاده این روش را انتخاب کردند و آن هم پرداختن به موضوعات حقوق بشری بود.

وی اظهار داشت: البته سریالی که شبکه 3 سیما پخش کرد موضوع خیلی مهمی برای رسانه های بیگانه تلقی می شد مثلا بی بی سی با جیسون رضائیان مصاحبه ای را ترتیب داد تا بتواند خیلی از مفاهیم را وارد کند یا از طرفی راجع به بعضی از زندانیانی که امنیت ملی ما را به خطر انداخته بودند پرداختند حتی در سطوح وزرات خارجه شان مطرح کردند.

کارشناس مسائل رسانه در خاتمه متذکر شد: اساسا هر وقت رسانه های بیگانه می خواهند زمان را در نزد مخاطب راکد کنند یعنی دارند خودشان را آماده می کنند خارج از موضوع اصلی یک هجمه و حمله ای را به ذهن مخاطب در هفته آینده وارد کنند. در حالیکه موضوع اصلی ما همچنان بی تعهدی امریکا و اروپا ست.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی