صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

استاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: خرید نفت ایران تحریم است و اگر اسنادی برای آمریکا مشخص شود که یک شرکت از ایران نفت خریداری کرده، باعث تحریم این شرکت می شود و بنابراین اینستکس جذابیتی برای شرکت های اروپایی ندارد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع ظرفیت های عملی اینستکس و با حضور دکتر هادی آجیلی استاد دانشگاه علامه طباطبایی روی آنتن رفت.

هادی آجیلی در آغاز درباره اینستکس گفت: با توجه به اینکه ایران از طرف آمریکا تحریم بانکی است، هرگونه تراکنش بانکی با ایران از طرف دولت ایالات متحده مورد تحریم و تنبیه قرار می گیرد اما اروپایی ها این تحریم را در چارچوب برجام نپذیرفته اند و در این راستا یک ساز و کار مالی به نام اینستکس ایجاد کرده اند که در آن بدون اینکه به ایران پولی پرداخت شود و تراکنش مالی صورت بگیرد، بتوانند نفت ایران را بخرند و ایران نیز کالاهای مورد نیاز را بتواند وارد کند و شرکت هایی که ایران از آنها نفت خریده اند، تسویه حساب می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این ساز و کار مالی واقعا چیز عجیب و غریبی نیست. در طول دوره قبل از انعقاد برجام نیز همین ساز و کار را با چین، ترکیه و هند و دیگر کشورها داشتیم و در حال حاضر نیز با همین روند، ایران با بسیاری از کشورها معامله می کند و بنابراین این ابداع ویژه ای از طرف اروپایی ها نیست.

استاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با رادیو گفت و گو با اشاره به اینکه ایران تحریم نفتی است، عنوان کرد: مشکل اصلی این نیست که پول نفت ایران را پرداخت کنند بلکه اساسا خرید نفت از ایران تحریم است و اگر اسنادی برای آمریکایی ها مشخص شود که به عنوان مثال شرکت "شل" از ایران نفت خریداری کرده است باعث تحریم این شرکت توسط آمریکایی ها می شود و در نتیجه اینستکس در عمل جذابیتی برای شرکت های نفتی نخواهد داشت.

وی با تصریح بر اینکه اینستکس ظرفیت عملی برای ایران ندارد، اظهار کرد: اروپایی ها انتظار دارند شرکت های خصوصی وارد چرخه معامله با ایران شوند و قاعده اروپا نیز بر همین منوال می چرخد اما این شرکت ها اگر بزرگ باشند حتما در آمریکا بازار و حساب بانکی دارند و به همین جهت آن ها ریسک معامله با ایران را به جان نمی خرند. از سوی دیگر اگر این شرکت ها کوچک باشند که در آمریکا بازار نداشته باشند و نگرانی بابت تحریم های آمریکا ندارند، اساسا نمی توانند طرف حساب ایران قرار بگیرند زیرا توان تامین نیازهای کشورمان را نخواهند داشت.

مرتبط با این خبر

  • اینستکس یک قدم پایین تر از SPV است/ اینستکس، سازوکار مالی نیست

  • تصویر روشنی از اینستکس در کشور وجود ندارد

  • شیرینی اینستکس زودگذر و مقطعی است

  • اینستکس تنها مبادلات تجاری ایران را تسهیل می کند

  • اینستکس، یک ابزار تاخیری برای تداوم برجام است

  • شش تا نه ماه انتظار؛ برای اجرای اینستکس

  • شرکت های بزرگ اروپایی با ساز و کار مالی رابطه ندارند

  • اینستکس اروپایی ها، توانایی دور زدن تحریم های آمریکا را ندارد

  • پیش شرط اروپاییها در مورد تعهداتشان در برجام و عملیاتی کردن «اینستکس»، غیر اخلاقی است

  • مجمع تشخیص به دنبال کاهش فشار بر مردم است / FATF، استقلال داخلی را از بین می برد