بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

عضو كمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس: انتخابات مجلس تفاوت شکلی با دوره های قبل نخواهد داشت

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با بیان اینکه انتخابات مجلس تفاوتی شکلی با دوره های قبلی نخواهد داشت، گفت: چون قانون انتخابات مجلس، رای نیاورد انتخابات امسال همانند دوره های قبل است.

1398/04/24
|
12:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع مهمترین مولفه ها و ویژگی های شکلی انتخابات مجلس آینده با توجه به نشست فرمانداران و با حضور محمدرضا صباغیان عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

محمدرضا صباغیان با بیان اینکه انتخابات مجلس تفاوتی شکلی با دوره های قبلی نخواهد داشت، گفت: اگر قانون انتخابات مجلس، رای آورده بود تغییرات زیادی را شاهد بودیم ولی چون این قانون با ایراداتی که شورای نگهبان مطرح کرد در مجلس رای نیاورد، عجالتا انتخابات امسال همانند دوره های قبل است.

وی در عین حال گفت: تنها یک تفاوت در این دوره از انتخابات مجلس با دروه های دیگر وجود دارد بطوریکه در گذشته کاندیدا باید در مرحله اول 25 درصد آراء را رای می آورد ولی این دوره به 20 درصد کاهش یافته است.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس با اشاره به گمانه زنی بر انتخابات الکترونیکی مجلس، اظهار داشت: چندین دوره است که بر الکترونیکی بودن انتخابات تاکید می شود و در این دوره همین طور که علام شده، انتخابات به صورت الکترونیکی است و اگر در بعضی از استان ها و مناطق مشکلی وجود داشته باشد به صورت قبلی خواهد بود.

وی متذکر شد: در دوره های گذشته در برخی از جاها شمارش آراء به صورت دستی بوده و در برخی دیگر به شکل الکترونیکی بوده است منتها هرچه به جلو پیش می رویم شمارش با دست جای خودش را به الکترونیکی می دهد.

صباغیان در گفتگو با رادیو گفت و گو در خصوص مولفه ها و ویژگی های انتخابات در دوره آینده ،بیان کرد: ما دو نوع نگاه به مجلس می توانیم داشته باشیم. یکی اینکه چه مجلسی باید داشته باشیم و دیگر اینکه در دوره یازدهم چه مجلسی خواهد بود.

وی افزود: در نگاه اول اگر مجلس قانون گذار خوب و ناظر خوبی داشته باشیم و قوانینی تصویب شود که سهل، جامع و مانع و خالی از ابهام و قابل اجرا باشد در این صورت مجلس خوبی را خواهیم داشت. همچنین در بعد نظارت اگر ابزارهای نظارتی مجلس در زمینه سوال، تذکر، تحقیق و تفحص و استیضاح، به سمتی باشد که آن وظایف نمایندگی و نظارت بر قانون را عمل کند، مجلس خوبی را خواهیم داشت.

عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس تاکید کرد: مجلس آینده، مجلسی خواهد بود که بخشی از عملکرد مجلس فعلی بر آن موثر است. در این دوره به نوعی چه در دولت و چه در مجلس، حضور اصلاح طلبان پررنگ تر بود و طبیعتا دوره بعد به سمت اصولگرایی خواهد رفت.

وی متذکر شد: مجلسی می تواند به وظایف خود عمل کند که افرادش صاحب نظر و دارای تجربه باشند و با نگاه های ملی به مسایل نگاه کنند. متاسفانه یکی از آفت هایی که ما امروز در مجلس داریم نگاه های محلی و منطقه ای است و این باعث می شود نماینده را زمینکوب کند و نتواند وظایفش را به نحو احسن انجام دهد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی