صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس کمیته هسته ای مجلس نهم گفت: رهبری فرموده بودند اگر طرف مقابل به هر بهانه ای از اجرای تعهدات سرباز زند، جمهوری اسلامی باید برجام را متوقف کند و غنی سازی را ازسرگیرد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع سالگرد امضای برجام؛ دغدغه ها و مطالباتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص برجام و با حضور دکتر ابراهیم کارخانه ای نماینده ادوار مجلس و رئیس کمیته هسته ای مجلس نهم روی آنتن رفت.

ابراهیم کارخانه ای دغدغه ها و مطالباتی که رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص برجام تا به امروز داشته اند، گفت: مقام معظم رهبری از همان ابتدای شروع مذاکرات به صورت مکرر دائما تاکید می فرمودند که طرف های مقابل بد عهد هستند و قابل اعتماد نیستند، نسبت به اینها بدبین هستم. اینها از پشت خنجر می زنند و لذا ایشان هشدارهای لازم را دادند.

وی با یادآوری اینکه مسئله برجام به توافقنامه ژنو بر می گردد، اظهار داشت: توافقنامه ژنو زیرساخت توافقنامه برجام است که در سوم آذرماه سال 1392 به تصویب طرفین رسید و بعد آن، مذاکرات با کش و قوس های فراوان ادامه پیدا کرد و در نهایت در 23 تیرماه 1394 منجر به توافق برجام شد.

نماینده ادوار مجلس با اظهار به اینکه مقرر شد تا ظرف سه ماه بعد از نهایی شدن برجام، در مجلس مطرح شود، بیان کرد: در 23 مهر ماه سال 94، نه مفاد برجام بلکه یکسری شروطی برای اجرای برجام در 9 بند به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

وی متذکر شد: البته چون قبل از اینکه این شروط به تصویب مجلس برسد، به تصویب شورای امنیت رسیده بود فلذا امکان هیچ گونه دخل وتصرفی در مفاد برجام وجود نداشت و بعد از اینکه مجلس این مفاد را تصویب کرد.

کارخانه ای افزود: حدود یک ماه بعد، طی نامه ای که رئیس جمهور به مقام معظم رهبری نوشتند، نظر ایشان را برای اجرا خواستند. مصوبه ای که مجلس تصویب کرده، شورای نگهبان تائید کرد، به تبع رهبری انقلاب هم اجرا را تائید می کرد اما با توجه به مشکلات ساختاری و ضعف ها و اشکالات فراوانی که در برجام وجود داشت که مجلس آن را با 9 شرط تصویب کرده بود و شورای عالی امنیت ملی هم 10 شرط برای اجرای آن تائید فرموده بودند، مقام معظم رهبری نیز 9 شرط به آن اضافه کردند و در مجموع مقام معظم رهبری با 28 شرط با اجرای برجام موافقت کردند.

وی با اشاره به 28 شرط لازم مقام معظم رهبری برای موافقت با اجرای برجام اظهار داشت: این نشان می دهد که موافقت نامه شفاف نبوده ولی اگر موافقت نامه ای شفاف و روشن باشد و با طرف مقابل شناخته شده باشد، این همه شرط نمی خواهد.

رئیس کمیته هسته ای مجلس نهم به بند دوم شروط نه گانه مقام معظم رهبری اشاره و عنوان کرد: ایشان در بند دو، اشاره فرموده بودند که اگر طرف مقابل به هر بهانه ای حقوق بشری، تروریست، مسایل تسلیحاتی برجام را نقض کند و از اجرای تعهدات سر باز زند، جمهوری اسلامی ایران باید برجام را متوقف کند و اقدامات غنی سازی را از سر گیرد.

وی تحریم یازده شخصیت حقیقی و حقوقی جمهوری اسلامی توسط آمریکایی ها درست یک روز بعد از اجرای برجام را نقض این توافقنامه دانستند و گفت: اگر طبق فرموده مقام معظم رهبری همان روز بعد از اجرای برجام که آمریکایی ها بدعهدی کردند، جمهوری اسلامی ایران قدرتمندانه در مقابلشان می ایستاد و برجام را متوقف می کرد یقینا وضعیت برجام اینگونه نبود که امروز ما شاهد آن هستیم که آمریکا از برجام خارج شده، اروپایی ها به تبعیت از آمریکا به تعهدات شان عمل نمی کنند و جمهوری اسلامی ایران در زمین بازی در حالیکه طرف های درگیر زمین را ترک کردند باقی مانده است.

مرتبط با این خبر

  • گام دوم به اروپا نشان داد صبر ایران زیاد نیست

  • افزایش سطح غنی سازی تا مرز 40 درصد میسر است

  • افزایش سطح غنی سازی ایران غیرقانونی است؟!

  • زمینه بازگشت هسته ای ایران فراهم شده است

  • فعالیت های هسته ای نه تنها متوقف نشده بلکه ابعاد بین المللی پیدا کرده است

  • ایران تنها کشوری است که تمام پروسه غنی سازی در داخل آن انجام می گیرد +صوت

  • درصورت اقدامات بعدی امریکا، کمتر از دوماه دیگر غنی سازی را ازسر می گیریم

  • ایران می تواند بازرسی های آژانس را کاهش دهد

  • آب سنگین اراک و غنی سازی؛ به زودی در دستورکار قرار می گیرد

  • اروپا دیگر توان حمایت از برجام را ندارد