صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نوذر شفیعی مخالفت چین با تحریم ایران را ناشی از سیاست این کشور نسبت به نظم بین الملل دانست وگفت: سیاست چین در ارتباط با ایران به معنی تعمیق نفوذ در منطقه استراتژیک خلیج فارس است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع گام بلند همبستگی راهبردی تهران – پکن و با حضور نوذر شفیعی استاد روابط بین الملل روی آنتن رفت.

نوذر شفیعی با اشاره به مواضع ایران در خصوص سیاست چین واحد و مواضع چین در حمایت از همکاری اقتصادی دو کشور گفت: این دو اتفاقی که افتاده نشانه خوبی از مناسبات ایران و چین است منتها باید این مناسبات را در سه سطح تجزیه و تحلیل کرد، یکی دولت با دولت است. از سیاست های اصلی جمهوری اسلامی ایران مخالفت با تجزیه طلبی است لذا حمایت ایران از چین واحد تجلی این سیاست است.

وی افزود: حمایت چین از خرید نفت ایران و مخالفت با تحریم های آمریکا بخاطر این است که اقتصاد چین در حال رشد است و به دنبال تنوع بخشی به منابع انرژی خودش هست یعنی ممکن است خلا ناشی از فروش نفت ایران به چین توسط منابع دیگری تامین شود ولی چین از اینکه منابع انرژی اش محدود به کشورهایی شود که اغلب هم با آمریکا متحد هستند، زیاد خشنود نیست بنابراین دنبال تنوع بخشی به منابع انرژی و امنیت انرژی اش است و از منابع پایدار انرژی برای اقتصاد خودش دفاع می کند. این موضوعی است که بیشتر در سطح روابط دو جانبه مطرح است.

استاد روابط بین الملل مخالفت چین با تحریم ایران را ناشی از سیاست چین نسبت به نظم سیاسی بین المللی دانست و تصریح کرد: چین به دنبال این است که به یک قدرت مهم و حتی هژمون در عرصه بین المللی تبدیل شود و چنین کشوری بعضی ازسیاست ها را که متعلق به قدرت هژمون فعلی یعنی آمریکا است، بر نمی تابد.

وی اظهار داشت: چین به دنبال یک نظام بین الملل هماهنگ است که همه کشورها در این عرصه سهم خودشان را در تصمیم گیری ایفا کنند. این سیاست جدی چین در حمایت از ایران، بخشی بخاطر ملاحظاتی است که این کشور نسبت به نظام بین الملل دارد و در تضاد با آمریکایی ها قرار می گردد.

شفیعی به اهمیت مواضع چین در سطح منطقه ای اشاره کرد و گفت: هم منطقه شرق آسیا و هم منطقه خلیج فارس دو منطقه مهم در عرصه روابط بین الملل هستند. چین برای اینکه بتواند به قدرت هژمون تبدیل شود باید دو تا کار را انجام دهد. یکی اینکه نفوذش را در منطقه ای که خودش مستقر است تقویت کند و دوم نفوذ خودش را در مناطق استراتژیک دیگر تقویت کند.

وی افزود: لذا از این منظر سیاست چین در ارتباط با ایران به معنی تعمیق نفوذ چین و دفاع از نفوذ چین در یک منطقه استراتژیک به نام خلیج فارس است.

مرتبط با این خبر

  • آمریکایی ها خواستار برهم زدن نظم تجارت جهانی هستند

  • فاینانس،شاهراهی در جهت افزایش حجم تولید کشور +صوت

  • آزاد سازی قیمت ها و نقش نظارتی دولت باید محقق گردد

  • با سیاستگذاری جدید دولت، قاچاق راه می افتد

  • هر دو بخش دولتی و خصوص مقصر شرایط پیش آمده هستند

  • بهانه سی.اف.تی برای خارج کردن ایران از چرخه جهانی بانک

  • راه خروج از وضعیت بد اقتصادی، شفافیت است

  • بزرگترین بازار قیر ایران به دلیل کیفیت پایین از دست رفت

  • تولید داخل قابلیت عرضه در بازارهای جهانی را ندارد

  • ارتباط چین با آمریکا، آینده روابط این کشور را تحت شعاع قرار می دهد +صوت