بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسایل اقتصادی بااشاره به تقویت ریال: کاهش فشار تحریم ها باید خود را در افت قیمت ها نشان دهد!

کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه تقویت ریال مقابل ارز فشار تحریم ها را کاهش دهد، متذکر شد: این کار زمانی نتیجه می دهد که از نظر اقتصادی نیز به نتیجه برسیم یعنی کاهش قیمت صورت گیرد.

1398/04/25
|
10:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع آغاز روند کاهش نرخ ارز در بازار، چگونگی ایجاد و تثبیت ثبات در این بازار و مدیریت تلاطم در این بازار و با حضور دکتر آلبرت بغزیان کارشناس مسایل اقتصادی روی آنتن رفت.

آلبرت بغزیان با اشاره به عواملی که سبب کاشی شدن نرخ ارز در بازار شده است، گفت: کاهش تقاضا و افزایش عرضه دو عامل اقتصادی برای کاهش نرخ ارز هستند. روند کاهشی قیمت ارز سبب شده تا یکسری از افراد به عنوان فروشنده وارد شوند.

وی در عین حال گفت: نمی توان گفت کاهش قیمت به علت تشدید عرضه و کاهش تقاضا بوده است و دلیل اصلی این است که بانک مرکزی با ریاست و مدیریت جدید، نرخ ارز را مدیریت می کند.

کارشناس مسایل اقتصادی با بیان اینکه اگر بتوانیم ریال را در مقابل ارز خارجی تقویت کنیم، توانسته ایم فشار تحریم ها را کاهش دهیم یا تاثیرشان را کمتر کنیم، متذکر شد: این کار زمانی نتیجه می دهد که از نظر اقتصادی نیز به نتیجه برسیم یعنی کاهش قیمتی صورت گیرد اما متاسفانه چون کماکان انتظار کاهشی بودن امری موقتی و نه دائمی دارد تلقی می شود، مقاومتی صورت می گیرد و در برخی از کالاها ممکن است این قضیه اثر گذار باشد ولی در کالاهای بادوام عملا ما این اثر را ندیدیم و حداقل بازار در رکود می رود مانند بخش مسکن.

وی ابراز داشت: امیدواریم این رویه ادامه پیدا کند و اگر این روند رها شود دیگر اعتمادی که به تیم جدید بانک مرکزی وجود دارد کاسته می شود و متاسفانه ممکن است حالت معکوسی به خود گیرد.

بغزیان در خصوص کاهش و تثبیت قیمت ارز در بازار عنوان کرد: بنده بر تعیین محدوده بهینه نرخ ارز تاکید دارم. در وهله اول باید با مطالعاتی که نه چندان زمان بر است ببینیم نرخ بهینه ارز با شرایط موجود، چیست. این شرایط ثابت نیست ولی معمولا دولت ها و بانک مرکزی می آیند و در این محدوده این را مدیریت می کنند و از آن حمایت می کنند.

وی افزود: سیاست بانک مرکزی در حال حاضر حفظ ذخایر ارزی است و از طرفی نظارت واردات کالا ها با نرخ دولتی است ولی اگر ما روزنه ای را برای واردات باز کنیم و بعد ببندیم عملا بی اعتمادی را به جامعه تزریق کرده ایم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی