بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسایل بین الملل: درخواست بازگشت به برجام اثر استراتژی مقاومت در برابر آمریکایی هاست

تحلیلگر مسایل بین الملل چرایی به نتیجه نرسیدن اهداف آمریکایی و خواستار بازگشت به برجام را مهم برشمرد و گفت: به نظر می آید استراتژی مقاومت در برابر آمریکایی ها، نتیجه بهتری از استراتژی مذاکره و اعتماد سازی برای غرب دارد.

1398/04/27
|
14:27

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع درخواست جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا برای بازگشت به برجام و با حضور دکتر مجتبی رضا خواه تحلیلگر مسایل بین الملل به روی آنتن رفت.

مجتبی رضا خواه با اشاره به درخواست جمعی از نمایندگان کنگره آمریکا برای بازگشت به برجام گفت: این مسئله نشان می دهد سیاست های آمریکا بر علیه ایران در چند ماه اخیر از دید آمریکایی ها مفید نبوده است و عملا به دنبال تغییر استراتژی هستند.

وی افزود: از سال گذشته که آمریکا از برجام خارج شد، ترامپ به انحای مختلف سعی کرد تا ایران را تحت فشار قرار دهد. شاید در ابتدا هم جمهوری خواهان و هم دموکرات ها بر این تصور بودند که ترامپ در این زمینه موفق خواهد شد چون خروج ترامپ از برجام، تاثیرات منفی را بر اقتصاد ایران گذاشت. و آن ها متصور بودند که با گذشت زمان ایرانی ها مجددا مجبور خواهند شد که امتیازات دیگری را بدهند.

تحلیلگر مسایل بین الملل متذکر شد: اکنون درخواست 20 تن از نمایندگان کنگره آمریکا برای بازگشت به برجام، نشان می دهد که آن دیدگاه ها و انتظارات به نتیجه نرسیده است.

وی چرایی به نتیجه نرسیدن اهداف آمریکایی و خواستار بازگشت به برجام را مهم برشمرد و گفت: به نظر می آید استراتژی مقاومت در برابر آمریکایی ها، نتیجه بهتری از استراتژی مذاکره و اعتماد سازی برای غرب دارد.

رضا خواه این نوع درخواست های سیاسی را در سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا موثر دانست و بیان کرد: یکی از دلایلی که ترامپ از برجام خارج شد این بود که می خواست نشان دهد می تواند از اوباما آورده بیشتری برای جامعه آمریکایی در موضوع ایران داشته باشد و فکر می کرد به هدف خواهد رسید ولی بعد از مدتی مشخص شد نه تنها به آن هدف خواهد رسید بلکه یک افتضاح دیگر مثل سقوط پهپاد اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: قطعا رقبای ترامپ که از حزب دموکرات هستند، بر این نقطه ضعف دست خواهند گذاشت و این موضوع در ریاست جمهوری آتی برای ترامپ یک نقطه ضعف تلقی خواهد شد. چون ادعا می کرد اوباما به خوبی مذاکره نکرده است ولی می بینیم سیاست هایی که خودش در پیش گرفته، همه جامعه آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که این سیاست ها اثر بخش نبوده است.

تحلیلگر مسایل بین الملل در گفتگو با رادیو گفت و گو این اختلافات را برای توصیف جایگاه ایران به عنوان یک نقطه مثبت در نظر گرفت و تصریح کرد: زمانی که رقبای ریاست جمهوری می خواهند در خصوص یک موضوع چالشی با هم مناظره کنند یکی از مسایل اصلی، ایران است و اکنون به طور مشخص مقاومت ایران باعث شده تا آمریکایی ها نه تنها بخواهند یک قدم به عقب بروند بلکه برای مقاصد سیاسی درون حزبی و بین حزبی هم از مسئله ایران استفاده می کنند.

وی در ادامه به سفر محمدجواد ظریف به آمریکا اشاره کرد و گفت: وزیر خارجه آمریکا در وضعیت نامناسبی قرار دارد. از طرفی جامعه آمریکا از دولت شان توقع یک دستاوردی را دارند ولی این دستاورد نه تنها تامین نشده بلکه مواضع ایران هر روز تهاجمی تر هم شده است.

رضاخواه افزود: اکنون پمپئو می بیند که ظریف می رود و در کنار رسانه های آمریکایی با منطق و استدلال توضیح می دهد که چرا ایران می خواهد مقاومت کند و چرا مذاکر ه نمی کنیم و امتیاز نمی دهیم. این استدلال برای رسانه ها قابل هضم است و دولت ترامپ مخالف این حرکت بود. حتی محدودیت هایی را برای تردد ایشان در نظر گرفتند تا دسترسی ظریف را به رسانه ها و اندیشکده های آمریکایی کمتر کنند. ولیکن امروزه آنقدر روش های متعددی وجود دارد که نیازی بر حضور فیزیکی نیست. همه این بازی های رسانه ای برای این بود که بتواند به نوعی حضور رسانه ای ظریف را محدود کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی