بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول: قراردادهای پولی دو جانبه ذیل اقتصاد مقاومتی تعریف می شود

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول با اشاره به قراردادهای پولی دو جانبه گفت: این مسئله یکی از راه های اساسی برای مقابله با تحریم ها است و اتفاقا این کار در قالب اقتصاد مقاومتی نیز می باشد.

1398/05/02
|
14:00

برنامه «بدون خط خوردگی» با موضوع بی کفایتی سوئیفت در مبادلات پولی و ضرورت تغییر مسیرهای مکمل برای انجام مبادلات روان ارزی توسط بانک مرکزی و با گفتگوی تلفنی دکتر محمد آقا قوام نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول روی آنتن رفت.

محمد آقا قوام با اشاره به سوئیفت توضیح داد: سوئیفت یک شبکه جهانی رمزنگاری شده است که در قالب این شبکه تمام تراکنش های مالی بین المللی از درون این شبکه انجام می شود و چون رمزنگاری شده هم هست امکان سوء استفاده یا اشتباه و یا سایر اتفاقات سوء برای این تراکنش های مالی و ارزی در سطح جهان وجود ندارد.

وی متذکر شد: درست است که ایجاد پیمان های پولی بین کشورها و استفاده از سوئیفت می تواند به نوعی به هم مرتبط باشد ولی با توجه به اهدافش می تواند متفاوت باشد،

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول در گفتگو با رادیو گفت و گو با اظهار بر اینکه این تراکنش های مالی به ما به ازای مبادلات تجاری است، تصریح کرد: هر معامله تجاری که انجام می شود پرداخت هایی دارد که همان تراکنش های مالی هستند. بنابراین اگر این سیستم در تراکنش های مالی دچار اختلال شود و هر کشوری نتواند مبادلات مالی و پولی داشته باشد، به تبع مبادلات تجاری انجام نمی شود.

وی تاکید کرد: در واقع این مبنای تحریم هایی است که انجام می شود. تحریم های تجاری به این صورت است که شخص یا کشور یا فروشنده اصلا کالا یا خدمتی را نمی فروشد و تحریم پولی و بانکی و ارزی نیز به این صورت است که اگر هم بفروشد ما به ازای پرداخت های مالی، نمی تواند در سیستم انجام بگیرد.

قوام با بیان اینکه سوئیفت را می توانند برای جمهوری اسلامی ایران تحریم کنند، تصریح کرد: چون بنیان گذاران سوئیفت کشورهای غربی و به خصوص آمریکا هستند بنابراین می توانند این شبکه را بر روی ما ببندند و ما نتوانیم در درون شبکه ای که اکنون نیز در سطح دنیا متداول است مبادلاتی داشته باشیم و تهدیدی برای تجارت و نقل و انتقالات پولی ما می شود. چون همه کشورها و بانک ها و موسسات مالی برای تراکنش های مالی خود از سیستم سوئیفت استفاده می کنند.

وی با اشاره به قراردادهای پولی دو جانبه گفت: این موضوع مقوله جداگانه ای است که در عین حال از آنجایی که می تواند ما را از نقل و انتقال ارز و پول و مبادلات مالی به شیوه ای که متدوال است بی نیاز کند و کشورها پرداخت ها را بر پایه ارزها و پول های ملی خودشان انجام می دهند.

نماینده اسبق ایران در صندوق بین المللی پول خاطر نشان شد: این مسئله یکی از راه های اساسی برای مقابله با تحریم ها است. علاوه بر این نیاز کشورها را با داشتن ارز برای انجام معاملات از بین می برد. اتفاقا این کار در قالب اقتصاد مقاومتی نیز می باشد.

وی در خاتمه گفت: دولت و مقامات پولی ما باید به روند قراردادهای پولی دو جانبه سرعت ببخشند و باور کنند که باید بیاییم و برای مبادلات ارزی رویمان را به این سو کنیم و این گستردگی را بیشتر کنیم.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی