صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهارکرد: دولت باید هدف گذاری خود را به سمت تولید مسکن استیجاری ببرد و سیاست دولت نیز اعطای زمین در مدل های مشارکتی باشد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص راهکارهای رفع حباب از قیمت مسکن و واقعی سازی قمیت ها با مهندس موسوی بیوکی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و عقبایی نایب رئیس اتحادیه املاک کشور به صورت تلفنی گفتگو کرد.

عقبایی در آغاز با بیان اینکه شاهد یک رشد بیش از 100 درصدی از سال 97 تا 98 در حوزه مسکن بودیم، گفت: این رشد متناسب با قدرت خرید دهک های مصرفی جامعه نبود و به همین دلیل، عمده مشتریانی که در بازار مسکن در یک سال و نیم اخیر حضور دارند، مشتریان سرمایه ای هستند و کمتر از 20 درصد مشتریان این حوزه، مصرفی هستند زیرا اکثر مشتریان مصرفی توان خرید مسکن ندارند.

وی اصلی ترین شاخص تعیین قیمت مسکن را قیمت زمین عنوان کرد و بیان داشت: زمین حدود 70 الی 90 درصد از قیمت مسکن را به خودش اختصاص می دهد. در حال حاضر قیمت آپارتمان در تهران حدود 10 الی 12 میلیون تومان است در حالی که قیمت ساخت هر آپارتمان در تهران یک تا دو میلیون تومان است.

نایب رئیس اتحادیه املاک کشور اظهار داشت: در ایران زمین به اندازه کافی وجود دارد اما نگرش جزیره ای و مدیریت منطقه باعث شده حتی وزارت راه و شهرسازی که متولی مسکن است نیز از اعطای زمین های خودش به انبوه سازان مسکن امتناع کند و تولید مسکن از سال 93 تا امروز 45 درصد کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: کاهش تولید مسکن و کاهش قدرت خرید مردم و همچنین متناسب نبودن تسهیلات بانکی با رشد قیمت مسکن در کنار قیمت زمین، باعث ایجاد حباب در بازار مسکن و این موضوع نیز سبب کاهش 65 درصدی حجم معاملات شده است.

موسوی بیوکی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری سال 95 حدود 24 میلیون و 300 هزار خانوار در سطح کشور داریم، گفت: 22 میلیون و 830 هزار واحد مسکونی موجود داریم که دارای سکنه هستند و این بدان معنا است که فقط یک میلیون و 470 هزار نفر کم داریم.

وی همچنین اضافه کرد: در حال حاضر دو میلیون و 600 هزار واحد مسکونی خالی داریم و باید یک میلیون و 470 هزار نفری که نیاز به مسکن دارند را کنار هم قرار دهیم تا متوجه شویم تعداد مسکن در کشور بیش از تعداد خانوار است. همچنین دو میلیون و 100 هزار واحد نیز خانواده دومی داریم یعنی خانواده هایی هستند که دو خانه دارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس به برنامه های دولت برای ساخت مسکن اشاره کرد و بیان داشت: دولت قصد دارد در سال جاری و آینده 900 هزار مسکن تولید کند که 400 هزار واحد آن برای سال 98 است. 200 هزار واحد قرار است در شهرهای جدید تولید شود، 100 هزار واحد در بافت های فرسوده و 100 هزار واحد نیز در بافت های روستایی و شهرهای زیر 200 هزار نفر تولید خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شهرهای جدید نسبت خانه های خالی دارای سکنه از باقی شهرها بیشتر است، عنوان کرد: در سال 65 حدود 77 درصد مردم دارای مالکیت منزل، 12 درصد اجاره ای و 11 درصد نیز متفرقه بودند. این آمار اما در سال 95 تغییر کرده است و 31 درصد استیجاری، 61 درصد مالکیت و 8 درصد نیز متفرقه بودند. معنی این آمار این است که مردم به دلیل شرایط اقتصادی نمی توانند به دنبال خانه مالکیتی بروند و به همین دلیل به مسکن های استیجاری روی آورده اند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: دولت باید هدف گذاری خودش را به سمت تولید مسکن استیجاری ببرد. سیاست دولت نیز اعطای زمین اما در مدل های مشارکتی است و بانک ها نیز موظف شدند مبلغ وام برای ساخت و ساز را افزایش دهند.

مرتبط با این خبر

  • افزایش نرخ اجاره بهای مسکن در تهران

  • کاهش سود بانکی؛ افزایش اجاره بهای مسکن را درپی دارد

  • افزایش اجاره بهای مسکن باعث حاشیه نشینی می شود

  • مشکلات تمدید قرارداد اجاره به صورت غیر حضوری

  • کیفیت اجرای ساختمان، مشکل و چالش مسکن در کشور است

  • مالیات بر واحدهای خالی مانع از احتکار مسکن می شود

  • قانون مالیات بر خانه های خالی غیرقابل اجراست

  • نبود نظارت در بازار علت افزایش قیمت مسکن است

  • افزایش 30 درصدی اجاره مسکن در کلانشهرها

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است