بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

استاد دانشگاه: بهم ریختن منطقه خلیج فارس تهدید جدی برای اروپایی ها است

علیرضا محرابی با اشاره به توصیه فرانسه به اروپایی ها درخصوص خودداری از همراهی با ائتلاف آمریکا در خلیج فارس گفت: با بهم ریختن منطقه خاورمیانه و خلیج فارس بیشترین تهدید را اروپا متحمل خواهد شد.

1398/05/24
|
12:07

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع توصیه فرانسه به اروپایی ها در خصوص خودداری از همراهی با ائتلاف آمریکا در خلیج فارس و در تماس تلفنی با دکتر علیرضا محرابی استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

علیرضا محرابی با اشاره به توصیه فرانسه به اروپایی ها در خصوص خودداری از همراهی با ائتلاف آمریکا در خلیج فارس گفت: با بهم ریختن منطقه خاورمیانه و خلیج فارس بیشترین تهدید را اروپا متحمل خواهد شد، یعنی عملا یک بعد جغرافیایی و نزدیکی به منطقه خاورمیانه در این قضیه مهم است.

وی افزود: از طرفی فرانسه از گذشته در تعاملات سیاسی بین الملل به عنوان قدرتی مطرح می شد و پاریس را به عنوان پایتختی می دانیم که تمام گروه های مخالف ساختارهای سیاسی در آنجا می توانند فعالیت داشته باشند. مکرون بر خلاف روسای جمهور سابق فرانسه که خیلی تعامل همبسته ای را با ایالات متحده آمریکا دنبال می کردند، تلاش می کند با نگاهی که دارد تفکر مستقلانه فرانسه را هم در نظام بین الملل پوشش دهد.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: همچنین هرگونه هزینه پردازی از طرف قدرت های اروپایی به اتحادیه اروپا نیز صدمه می زند. این سه موضوع از دلایل اصلی است که فرانسوی ها تلاش می کنند سیاست های مستقلانه ای را در پیش بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه امنیت خلیج فارس باید توسط کشورهای منطقه تامین شود، تصریح کرد: امنیت خاورمیانه و خلیج فارس ربطی به قدرت های جهانی ندارد و آن ها از منظر منافع خودشان بحث امنیت این منطقه را دنبال می کنند. اساسا سیاست های یک جانبه گرایی ترامپ در این قضیه دارد نقش منفی را ایجاد می کند و تمام قدرت ها از جمله ترامپ و سیاست هایش در معادلات یا موضوعات دیگر در نظام بین الملل محل تعارض و تنش های جدی بوده است.

محرابی اضافه کرد: کشورهای اروپایی نیز می دانند که با طناب پوسیده ترامپ که دو سال یا حداقل شش سال در آینده می تواند در معادلات نظام بین الملل نقش تعیین کننده ای را داشته باشد نباید وارد این عرصه شوند و توجه جدی شان هم باید به این باشد که ترامپ اساسا اجحاف جدی را بر علیه جمهوری اسلامی ایران دارد انجام می دهد.

وی تاکید کرد: در زمینه تامین نیازها و مسایل امنیتی منطقه خاورمانه به عنوان یک ساختار ترامپ نمی تواند با پول بین الملل برای خودش یک وضعیت پایداری را ایجاد کند.

این استاد دانشگاه با اظهار بر اینکه ترامپ دارد مسیر غلطی را می رود و می خواهد هزینه امنیت در خلیج فارس را به جهت ماهیت خودستایانه ای که دارد دنبال می کند بر دوش کشورهای دیگر بیاندازد، گفت: این قضیه خیلی نقش موثری در وضعیت فعلی نخواهد داشت و فکر نمی کنم قدرت های بزرگ دنیا بخواهند برنامه خودشان را با ترامپ دنبال کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی