صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: کارتخوان یک ابزار برای رفاه حال بیماران است و نمی تواند مبنای محاسبه مالیاتی باشد بلکه اظهار نامه مالیاتی باید مبنای تعیین مالیات پزشکان قرار گیرد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اعتراض پزشکان به اجرای روتین الگوهای کشورهای پیشرفته برای ثبت بیمار و تعیین مالیات با دکتر حیدر علی عابدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دکتر محمد جهانگیری معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد جهانگیری در آغاز با بیان اینکه رویکرد جامعه پزشکی با مالیات عجین است، گفت: جامعه پزشکی پرداخت مالیات را وظیفه خود مانند هر شهروند دیگر می داند. همچنین شفاف سازی در مسائل مالی و اجرای عدالت در این زمینه برای جامعه پزشکی از جایگاه مهمی برخوردار است و در این زمینه اقدام نیز کرده است.

وی بیان کرد: طبق آمار بانک مرکزی در بین رشته های مختلف پزشکی و قبل از اجبار برای استفاده از کارت خوان، 12 تا 36 درصد رشد استفاده از کارت خوان داشتیم. وقتی استفاده از کارت خوان تبدیل به قانون شد، تبعیت از آن در اولویت جامعه پزشکی قرار گرفت و مجری این کار سازمان امور مالیاتی بوده است. سازمان نظام پزشکی در اجرای این قانون کار را شروع کرد و نصب کارت خوان ها را پیگیری کرده ایم.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به وجود مشکلات زیرساختی برای نصب کارت خوان در مطب های پزشکان، اظهار داشت: اکثر قریب به اتفاق پزشکان کشور کارت خوان دارند اما این کارت خوان ها قابل ثبت در سامانه ها نبود و هنوز هم این مشکلات وجود دارد زیرا شرکت هایی که کارت خوان ها را تحویل می دهند نتوانسته بودند مباحث فنی در این زمینه را برطرف کنند.

وی به اعتراضات برخی از پزشکان به سازمان نظام پزشکی اشاره کرد و بیان داشت: پزشکان معترض هستند چرا باید صنفی که خدمت گذار است به صورت مجزا در قانون بر پرداخت مالیات توسط ایشان تاکید شود و این موضوع را نوعی تبعیض می دانند.

در ادامه حیدر علی عابدی با بیان اینکه حساب بیشتر پزشکان با اقلیتی که مخالف مالیات هستند، باید جدا شود، گفت: در سال گذشته یک طرحی با عنوان پایانه های فروشگاهی و سامانه های مودیان مالیاتی تصویب شد که مربوط به همه صنوف و نه فقط پزشکان است.

وی ضمن تاکید مجدد بر اینکه اغلب پزشکان مالیات پرداخت می کنند، عنوان کرد: پزشکانی که در بیمارستان ها کار می کنند، ابتدا مالیات از حقوق آن ها کسر می شود و سپس حقوق دریافت می کنند. همچنین کسانی که در مراکز بهداشت کار می کنند، ابتدا مالیات از حقوق شان کسر می شود و پس از آن حقوق خود را دریافت می کنند. همه مطب های پزشکی نیز پرونده دارند و اظهار نامه مالیاتی پر می کنند و مرتب مالیات آن را پرداخت می کنند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه به کارت خوان اشاره کرد و بیان داشت: کارت خوان ها یک ابزار برای رفاه حال بیماران است و اساسا کارت خوان ها نمی توانند مبنای محاسبه مالیاتی باشند بلکه اظهار نامه مالیاتی مبنای تعیین مالیات برای پزشکان است.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط رکود اقتصادی توجیه ندارد

  • عدم اراده دراجرای قوانین از موانع اخذ مالیات بر مسکن است

  • پرداخت مالیات یکی از شاخص های توسعه است

  • پلیس مالیاتی باید آل کاپون های داخلی را دستگیر کند!

  • افزایش مالیات بر سیگار باعث کاهش مصرف سیگار حتی قاچاق آن می شود

  • شناسایی فرار مالیاتی حائز اهمیت تر از دریافت مالیات است

  • پیشنهاد اتاق ایران برای ایجاد نهاد بالادستی در حوزه مالیات

  • بودجه98 نیازمند انقلاب مالیاتی است

  • تاخیر در رسیدگی، مالیات نقد را به بدهی مالیاتی تبدیل می کند

  • مشکل هنرمندان نبودن تعاریف است نه پرداخت مالیات