بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سیدافقهی بیان كرد: چرا عربستان مکاتبات پنهانی با ایران را در دستورکار قرارداد؟!

کارشناس ارشد مسائل منطقه بااشاره به توفیقات سفر دکترظریف به کویت گفت: عربستان سعودی آمریکایی و کشورهای متحد را در کنار خود احساس نمی کند و لذا به صورت نیمه پنهانی مکاتباتی را با ایران برای برطرف کردن اختلافات صورت داد.

1398/05/28
|
10:30

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اهداف سفر وزیر امور خارجه ایران به کویت با دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس ارشد مسائل منطقه روی آنتن رفت.

سید هادی سیدافقهی در آغاز درباره سفر جواد ظریف به کویت گفت: تحولات منطقه خلیج فارس اقتضاء می کند با یک دیپلماسی فعال بتوانیم دیدگاه های خودمان را در قالب راه حل های منطقی به کشورهای همسایه به خصوص در کشورهای حاشیه همسایه خلیج فارس ارائه کنیم. این دیپلماسی فعال می تواند بازتاب های مفیدی و روشنگری های شفافی برای دو طرف داشته باشیم تا هم ایران نظرات خود را به همسایگانش ارائه کند و همچنین دغدغه ها و نظرات آن ها را بشنویم تا برای رفع نیازها و دغدغه های یکدیگر همکاری کنیم.

وی درباره دیگر دلایل سفر ظریف به کویت بیان کرد: آمریکا در حال تلاش است که در منطقه فارس یارگیری کند اما خوشبختانه بعد از اینکه کشتی نفتکش انگلیسی توقیف شد و آن ها نتوانستند اقدامی کنند، مشخص شد ادعاهای آمریکا برای حمایت از کشورهای منطقه دروغ است زیرا کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس متوجه شدند ادعاهای آن ها دروغین بوده است و مقدر آن ها این است با ایران همراهی کنند.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه بیان کرد: دولت کویت در میان کشورهای شش گانه شورای همکاری خلیج فارس یک امیر محترم و عاقلی دارد و از روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. علی رغم فشارهایی که عربستان سعودی به کویت دارد و حتی تهدید به حمله نظامی کرد، امیر کویت تسلیم نشد. همچنین وقتی عربستان قصد حمله به قطر را داشت، کویت به عربستان سعودی هشدار داد.

وی همچنین اظهار داشت: طرح وزیر امور خارجه ایران برای تشکیل یک میز گفتمان با حضور همه کشورهای همسایه و انعقاد پیمانی برای عدم تجاوز مورد توجه کویت قرار گرفته است. بعد از پیمان امارات و قطر در خصوص حفاظت از مرزهای ساحلی مناسب بود این دیپلماسی را فعال کنیم و بتوانیم با سایر کشورهای حوزه خلیج فارس رابطه مناسب ایجاد و پیوندها را محکم کنیم.

سید افقهی درباره عربستان سعودی نیز گفت: عربستان سعودی احساس می کند پشتش خالی شده است زیرا نه آمریکایی ها و نه کشورهای متحد مانند امارات را در کنار خودش احساس نمی کند و لذا به صورت نیمه پنهانی مکاتباتی را با ایران برای برطرف کردن اختلافات برقرار کرد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی