بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

قادری تاكید كرد: باید با سوء استفاده کنندگان ارزی برخورد جدی شود

یک اقتصاددان باتصریح بر اینکه سوء استفاده ارزی باعث ایجاد ایجاد ثروت های بادآورده برای برخی از افراد شده، بیان کرد: دستگاه های نظارتی و قضایی باید با افرادی که این سوء استفاده ها را انجام داده اند، برخورد شود.

1398/05/28
|
11:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص پیگیری موضوع دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی با دکتر جعفر قادری اقتصاددان و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و دکتر مسعود دانشمند رئیس خانه اقتصاد ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

جعفر قادری در آغاز با بیان اینکه انتظار مردم این است در شرایط فعلی که دولت با کمبود ارز مواجه است، ارز به درستی توزیع شود، گفت: دولت در این شرایط برای واردات کالاهای اساسی به واردکنندگان، ارز 4200 تومانی اختصاص داده است اما چون کنترل و نظارتی وجود نداشت، برخی این ارز را دریافت کردند اما کالاهایی که وارد کردند را با نرخ ارز آزاد قیمت گذاری کردند و به فروش رساندند.

وی ادامه داد: توقع و انتظار مردم از مسئولین این است به موضوع رسیدگی کنند و اگر دریافت کنندگان ارز 4200 تومانی سوء استفاده و تخلف کردند، برخورد شود. پشت این سوء استفاده ها رانت های زیادی وجود داشته است و مسئولین نباید اجازه دهند اعتماد مردم سلب شوند و به این شکل منابع محدود جامعه که مهمترین آنها ارز است، از بین برود.

این اقتصاد دان با تصریح بر اینکه سوء استفاده ارزی باعث ایجاد ثروت های بادآورده برای برخی از افراد شده است، عنوان کرد: قوه قضائیه، بانک مرکزی و مجموعه نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی و تشکیلات بازرسی دولت و همچنین مجموعه های نظارتی مجلس باید این موضوع را به طور جد بررسی کنند و با افرادی که این سوء استفاده ها را انجام داده اند، برخورد شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در شرایطی که با کمبود ارز مواجه هستیم اختصاص ارز با نرخ 4200 تومان به کالاهایی که در سیستم توزیع قابل کنترل و رصد نیستند، کار غلط و غیر منطقی است و در چنین شرایطی، اعلام ارز تک نرخی نیز قابل قوبل نیست.

مسعود دانشمند در ادامه با اشاره به اینکه مجلس و دولت ارز قابل توجهی را در اختیار وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت و درمان برای واردات می گذارند، گفت: کسانی که قصد واردات کالا دارند، به این وزارت خانه مراجعه می کنند و این وزارت خانه از بودجه ای که در اختیار دارد، حواله ای را به بانک مرکزی می دهد تا مقدار مشخص ارز را در اختیار شرکت و فرد متقاضی قرار دهند و آن فرد نیز حواله را به بانک عامل تجاری خودش می برد.

وی تصریح کرد: تخصیص ارز به وارد کنندگان طبق ضوابط اتقاق می افتد و به راحتی هر کسی که قصد واردات دارد، نمی تواند از بانک مرکزی ارز دریافت کند.

رئیس خانه اقتصاد ایران درباره برخورد با سوء استفاده کنندگان ارز 4200 تومانی بیان کرد: اگر در موعد مقرر، وارد کننده نتواند اسناد و مدارک واردات کالای مورد نظر را ارائه کند، بانک عامل موظف است اطلاعات ارز استفاده شده و کالای وارد نشده را در اختیار بانک مرکزی بگذارد و فرد وارد کننده باید دلایل عدم واردات را بیان کند زیرا این ارز از منابع ملی تامین شده است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی