بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سفیر اسبق ایران در فرانسه: چرخش موضع اروپا و آمریکا از فشار به فریب علیه ایران

حمیدرضا آصفی ضمن بیان اینکه اروپا و آمریکا از فشار نسبت به ایران ناامید شده و به فریب روی آورده است، گفت: این سیاست غربی ها است که تا وقتی می توان از فشار استفاده کرد و جواب گرفت ادامه می دهند وگرنه از فریب استفاده می کنند.

1398/06/06
|
12:17

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص تحمیل مذاکره مجدد به ایران با دکتر حمیدرضا آصفی سفیر اسبق ایران در فرانسه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

حمیدرضا آصفی با بیان اینکه تحولاتی که در چند روز اخیر اتفاق افتاده، دنباله همان سناریوی گذشته اروپا و آمریکاست، تصریح کرد: آمریکا از برجام خارج شد و اروپا در یک بی عملی کامل قرار گرفت و صرفا از خروج آمریکا اظهار تاسف می کرد و در عوض می گفت ایران به برجام پایبند باشد.

وی افزود: ایران مدتی را صبر کرد و به اروپایی ها زمان داد تا به تعهداتش عمل کند گرچه اروپا باید به تعهداتی که آمریکا هم عمل نکرده بود عمل می کرد تا خسارت و زیان هایی که آمریکا با بد قولی و بد عهدی اش به وجود آورده، جبران کند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه با اظهار به اینکه اروپا نه تنها به تعهدات آمریکا در قبال ایران بی اعتنا بود بلکه تعهدات خودش را هم اجرای نکرد، گفت: اروپا نه نفت از ایران خریداری کرد و نه روند تجارت و روابط بانکی عادی شد و حتی اینستکس را هم معلق نگه داشت.

وی اضافه کرد: با این شرایط جمهوری اسلامی از این وضعیت ناراضی بود و بر اساس ماده 26 برجام قرار شد تا ما روابطمان را متناسب با رفتار اروپایی ها کنیم. با اولین اقدام ایران اروپایی ها دستپاچه شدند و گفتند اینستکس را راه اندازی و عملیاتی می کنند اما متاسفانه تا به امروز هیچ اقدام عملی را شاهد نبوده ایم و این موضوع قابل پیش بینی بود.

آصفی با بیان اینکه با برداشتن گام دوم توسط ایران، اروپا نگران تر شد، اظهار کرد: هدف اصلی اروپا از برجام گرفتن توانمندی ما است و اگر احساس کند جمهوری اسلامی دارد توانمند می شود و به ظرفیت های خودش آنچنان که باید توجه می کند، احساس خطر می کند.

وی ادامه داد: درآستانه گام سوم که اواسط شهریور ماه خواهد بود، فرانسوی ها به عنوان عضو دائم شورای امنیت و از کشورهای عضو برجام به تکاپو افتادند تا وضعیت را تغییر دهند و این نه از سر دلسوزی برای حفظ برجام که به قول خودشان از سر نگرانی برای حفظ امنیت و در مرحله دوم اقتصادشان بود.

سفیر اسبق ایران در فرانسه در گفتگو با رادیو گفت و گو با اظهار بر اینکه مکرون انگیزه مضاعفی در این رابطه دارد، تصریح کرد: وضعیت داخلی فرانسه آشفته است و در نظر سنجی های انتخاباتی مکرون پایین ترین شانس را دارد و از طرفی انتخابات در فرانسه نزدیک است بنابراین تلاش دارد در این میان وجهه ای را برای خودش ایجاد کند.

وی ابراز داشت: متاسفانه مکرون سابقه جدی سیاسی هم ندارد و به لحاظ روابط بین الملل، شناخت منطقه ای و شناخت جمهوری اسلامی ایران، نوع روابطی که ایران با آمریکا دارد، مطالعه ای ندارد و عملا یک سناریویی را دنبال کرد که روز اول و دوم ناموفق بودنش روشن شد.

آصفی با اشاره به صحبت های اخیر ترامپ و مکرون در اجلاس هفت در خصوص برجام و ایران گفت: ادبیات ترامپ کاملا بی ادبانه بوده است و در شان یک رئیس جمهور 70 ساله نیست. مکرون هم با بیان شروطی که اعلام کرد، مشخص شد این ها نه تنها نمی خواهند تحریم ها را لغو کنند بلکه از ما تعهدات بیشتری را می خواهند بگیرند.

وی خاطر نشان شد: مشخص است که مذاکراتی با آمریکا انجام نخواهد شد و ترامپ و مکرون از برخی صحبت هایی که ابهام داشته، برخی مسایل را مطرح کردند و می خواستند از آن بهره برداری کنند.

سفیر اسبق ایران در فرانسه ضمن بیان اینکه اروپا و آمریکا از فشار نسبت به ایران ناامید شده و به فریب روی آورده است، گفت: این سیاست غربی ها است که تا وقتی می توان از فشار استفاده کرد و جواب گرفت ادامه می دهند و در غیر این صورت از فریب استفاده می کنند.

وی متذکر شد: آن ها در مرحله فریب هستند و ما نباید به مواضع اخیر اروپایی ها توجه کنیم و حتی بیشتر هم خواهد شد. این حرکت ها را در آستانه حضور ایران برای شرکت در سازمان ملل بیشتر خواهیم دید بنابراین باید قدم های خود را در گام سوم محکم تر برداریم و در این صورت طرف مقابل وقتی مطمئن شود که ما از مسیر خودمان منحرف نمی شویم و بر نمی گردیم حتما امتیازات بیشتری را به ما خواهد داد.

آصفی با اشاره به تاثیر مقاومت و عقب نشینی اروپا و آمریکا گفت: ترامپ یک شخص مستاصل است و نمی داند با پدیده جمهوری اسلامی چه کاری باید کند چون در سیاست خارجی دستاوردی را نداشته و در مسایل اقتصادی هم خود آمریکایی ها اذعان دارند که اقتصاد آمریکایی ها خراب خواهد شد منتها زمان آن مشخص نیست و به همین دلیل در نظر سنجی ها از چهار کاندید دیگر عقب تر هستند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی