بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كمال دهقانی فیروزآبادی: اقدامات ایران در کاهش تعهدات هسته ای، در قالب برجام است

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس متذکر شد: آنچه ایران انجام می دهد کاهش تعهدات خود در قالب برجام است و در حقیقت جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج نشده و به آن متعهد است.

1398/06/15
|
11:21

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص جزئیات احتمالی گام سوم ایران در کاهش تعهدات برجامی با دکتر کمال دهقانی فیروزآبادی رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی به روی آنتن رفت.

کمال دهقانی در آغاز با اشاره به اینکه از اردیبهشت ماه جمهوری اسلامی مطابق با مواد 26 و 36 برجام، عمل کرده است، گفت: این مواد به ایران اجازه می دهد در صورت تمدید تحریم ها بخشی از تعهدات خودش را کاهش دهد و بر این اساس قرار بر این شد که سه مرحله اجرا شود و در هر مرحله ایران تعهدات خود را کاهش دهد.

وی متذکر شد: آنچه ایران انجام می دهد کاهش تعهدات خود در قالب برجام است و در حقیقت جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج نشده و به آن متعهد است. این کاهش تعهدات یک نوع اشاره و سیگنالی به طرف های غربی به ویژه اروپا است که نمی شود فقط ایران به تعهدات خود پایبند باشد و دیگر طرف ها اقدامی انجام ندهند. آن ها متعهد بودند تحریم های اقتصادی را لغو کنند و همکاری های پولی و مالی داشته باشند.

رئیس کمیته روابط خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: اروپایی ها دائما می گویند می خواهیم متعهد باشیم اما امکان پذیر نیست زیرا منافع اقتصادی ایجاب می کند با آمریکایی ها همراه باشیم و به همین تربیت منظور و نظر ایران تامین نشده است.

وی با اشاره به کاهش تعهدات ایران از ابتدای سال، عنوان کرد: مرحله نخست، توقف فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین بود و مرحله دوم عبور ایران از مرز 3.67 درصد خلوص غنی سازی اورانیوم و همچنین نوسازی نیروگاه آب سنگین اراک بود. این اقدامات هشدارهایی به طرف غربی بود که جمهوری اسلامی ایران نمی تواند برای همیشه به قراردادی متعهد باشد که طرف های مقابل متعهد نیستند.

دهقانی درباره مرحله سوم اظهار کرد: همانطور که رئیس جمهور اشاره کرد، گام سوم ایران در کاهش تعهدات خود در چند روز آینده اجرا می شود و این موضوع نشان می دهد جمهوری اسلامی ایران به دنبال امنیت ملی و منافع ملی خود است و اگر قرار باشد طرف های مقابل، به تعهدات خودشان عمل نکنند، ایران نیز ملزم نیست این تعهدات را اجرا کند.

وی تصریح کرد: گام هایی که جمهوری اسلامی ایران بر می دارد در حقیقت در چارچوب منافع ملی کشور تعریف می شود و همزمان با این کاهش، دیپلماسی کشور در اروپا و دیگر کشورها نیز فعال است.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی