بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

یك كارشناس مسائل سیاسی: کاهش پله ای تعهدات ایران، فرصتی برای غربی هاست

مصطفی دولت یار درباره پیام کاهش پله ای تعهدات ایران گفت: ایران در مسیری که طی می کند عجله ای ندارد و به غربی ها فرصت می دهد تا اشتباه محاسباتی خودش را اصلاح کنند به تعهدات خودشان بازگردند.

1398/06/17
|
13:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص گام سوم کاهش تعهدات ایران در حوزه برجام با دکتر مصطفی دولت یار کارشناس مسائل سیاسی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی دولت یار در آغاز با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران حداکثر حسن نیت خود را در برجام نشان داد، گفت: ایران هرگز به دنبال بر هم زدن تعهدات و قراردادهای بین المللی نبوده است و وفای به عهد را اساسا یکی از آموزه های دینی خودمان می دانیم. بنابراین گام به گام فرصت دادن به طرف های مقابل نشان دادن حداکثر حسن نیت ایران است.

وی درباره پیام دیگر کاهش پله ای تعهدات ایران اظهار داشت: ایران در مسیری که طی می کند عجله ای ندارد و به غربی ها فرصت می دهد تا اشتباه محاسباتی خودش را اصلاح کنند به تعهدات خودشان بازگردند و در کنار آن، روند توسعه هسته ای را نیز طی می کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه در مسیر برنامه صلح آمیز هسته ای، دستاوردهای اصلی را به دست اورده ایم، عنوان کرد: راکتور تهران با سوخت ساخت ایران به فعالیت خود ادامه می دهد. در حوزه های تحقیق و توسعه نیز زیرساخت های علمی را در اختیار داریم. همچنین محدودیت های عملی که برای تحقیق و توسعه وجود داشت را نیز برداشته ایم.

وی در ادامه به پیشنهادات طرف اروپایی همزمان با گام سوم در کاهش تعهدات اشاره کرد و بیان داشت: فرانسوی ها در مورد خط اعتباری 15 میلیارد دلاری پیشنهادی ارائه دادند که این موضوع مورد توجه ایران قرار نگرفت زیرا اساسا در این زمینه بحث چند میلیارد پول مطرح نیست بلکه یک مسئله اصولی به نام حقوق طبیعی و مشروع یک کشور و ملت است. در حقیقت اروپایی ها و به طور کلی، غربی ها باید حق دسترسی به مرزهای دانش در حوزه های مختلف را برای ایران بپذیرند.

دولت یار درباره گام سوم ایران در کاهش تعهدات متذکر شد: یکی از اهداف مهم طرف غربی در برجام این بود که روند رشد و سرعت برنامه هسته ای ایران را کنترل و محدود کنند و در نقطه ای که بودیم، ما را متوقف کنند. با گام سوم ایران، این توقف تبدیل به یک حرکت رو به جلو می شود و در مذاکرات آینده، دست ایران از گذشته بازتر خواهد بود و این یک دستاورد و برگ برنده برای ایران خواهد بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی