بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی كمیسیون انرژی مجلس: صادرات فراورده های نفتی؛ خط بطلان بر تهدید تحریم ها

اسدالله قره خانی گفت: اگر پالایشگاه بسازیم و نفت را به فرآورده که ارزش افزوده بالایی دارد، تبدیل کنیم در این صورت بازار هدفمان متکثر و متنوع خواهد شد و آن زمان تهدید تحریم ها برای ما کارساز نخواهد بود.

1398/06/25
|
09:45

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو با موضوع چاره اندیشی برای جلوگیری از خام فروشی و ضرورت ارائه طرح های جامع و سرمایه گذاری های هدفمند و با تماس تلفنی با دکتر اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی روی آنتن رفت.

اسدالله قره خانی با یادآوری اینکه قبل از انقلاب عمدتا مدیریت نفت در دست خارجی ها بوده است، بیان کرد: بعد از انقلاب مدیریت نفت به ایرانی ها واگذار شد و خوشبختانه در این راستا توفیقاتی را داشتیم که بیشتر در بخش خصوصی بوده است.

وی اظهار کرد: از آنجا که بخش خصوصی، نفت را به عنوان بستر مناسبی برای مطرح شدن خود دیدند و در بخش های تکنولوژی، دانش فنی و استفاده از تجهیزات داخلی فضای بسیار گسترده ای را داشت، شرکت های داخلی به این سمت رفتند و هم خودشان را به روز کردند و هم دانش فنی لازم را از دنیا به دست آوردند و آن را در خارج از کشور انتقال دادند.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در عین حال گفت: اما به این موازات، در بخش دولتی این باور ایجاد نشد و متاسفانه آن فرهنگ قبل از انقلاب در وزارت نفت سایه افکنده است و آنچنان که انتظار می رفت این تغییرات در آن ایجاد نشده تا آن سازندگان و پیمانکاران داخلی را بپذیرد و نگاهشان عمدتا به سمت خارج از مرزها بوده است.

وی با اشاره به رویکرد جدید بخش دولتی به بخش خصوصی بعد از رفتن شرکت های خارجی، خاطر نشان شد: اگر واقعا این باور در شرکت ملی نفت ایجاد شده مغتنم است و آن ها باید روی شرکت های داخلی سرمایه گذاری کنند و آن ها را بپذیرند و پیمان هایشان را به این شرکت های خصوصی واگذار کنند و از آن ها مسئولیت بخواهند که در این صورت حتما در آینده شاهد پیشرفت چشمگیری خواهیم بود.

قره خانی با اشاره به حمایت قانونی از شرکت های خصوصی توسط مجلس عنوان کرد: اخیرا قانون استفاده از سرمایه های داخلی تحت عنوان فاینانس که از صندوق توسعه ملی تامین می شود، وضع شده است. اگر ما بخواهیم این را تحت عنوان پالایشگاه های مینی ریفاینری یا با استفاده از سرمایه های بخش خصوصی داخلی به جلو ببریم، قطعا در صادرات فراورده های نفتی و در نتیجه ارز اوری به کشور موفق خواهیم بود.

وی با اشاره به پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: امروز بالغ بر 400 هزار بشکه میعانات گازی را تبدیل به بنزین یورو 4 و یورو 5 و گازوئیل یورو 4 می کنیم و به هیچ عنوان نگران تحریم ها نیستیم در صورتی که در گذشته از تحریم های اولیه، بنزین بود که ما را با آن تهدید می کردند اما ما با استفاده از متخصصین داخلی و شرکت های داخلی به این مهم رسیده ایم.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: اگر به سراغ این برویم که با دادن امتیاز، پالایشگاه بسازیم و نفت را به فرآورده که ارزش افزوده بالایی دارد، تبدیل کنیم در این صورت بازار هدفمان متکثر و متنوع خواهد شد و آن زمان تهدید تحریم ها برای ما کارساز نخواهد بود. این کار ضمن ایجاد اشتغال، ارزش افزوده و ارز آوری بالایی را دارد و به سمت اقتصاد بدون صادرات نفت خواهیم رفت.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی