بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل بین الملل: آغاز جنگ علیه ایران به معنی شکست انتخاباتی ترامپ است

رضاخواه در پاسخ به این سوال که آمریکا علیه ایران جنگ راه می اندازد یا خیر گفت: ترامپ نگران است با حمله به ایران در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد زیرا وعده داده بود جنگ های خاورمیانه را کاهش می‌دهد.

1398/07/01
|
15:15

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت وگو در خصوص علل عدم توان آمریکا برای حمایت از متحدین منطقه ای خود و تاثیرات راهبردی آن در وجهه بین المللی آمریکا با دکتر مجتبی رضاخواه کارشناس مسائل بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مجتبی رضاخواه در آغاز با بیان اینکه ترامپ برای اینکه یک جبهه متحد را علیه ایران تشکیل دهد، به چند پارامتر نیاز دارد، گفت: نخستین پارامتر برای ایجاد اتحاد علیه ایران آن است که اثبات کند ایران در حمله پهپادی به مجتمع نفتی آرامکو عربستان دست داشته است اما تمام حرف هایی که علیه ایران مطرح شده است، ادعا بوده است و هیچ سند معتبری در این زمینه وجود ندارد.

وی به فشارهای آمریکا علیه ایران در دو سال گذشته اشاره و بیان کرد: خروج این کشور از توافق برجام و تلاش برای به صفر رساندن نفت ایران، با هدف ایجاد یک اتحاد علیه ایران بوده است و این موضوع هم نه با هدف جنگ نظامی که با هدف جنگ اقتصادی صورت گرفته است.

کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: تلاش آمریکا برای همراه کردن کشورهای جهان در حوزه اقتصادی علیه ایران با یک شکست همراه بود زیرا اولا کشورهایی مانند چین و روسیه این موضوع را نپذیرفتند و این کشورها در تلاش هستند از طریق دیگری به جز سوئیفت با ایران مبادله کنند. بنابراین این موضوع نشان می دهد شکست ترامپ در اتحاد علیه ایران پس از برجام باعث عصبانیت آن ها شده و حالا تلاش می کنند از حمله پهپادی به پالایشگاه عربستان برای ایجاد اتحاد علیه ایران استفاده کند.

وی از حمله پهپادی یمن به پالایشگاه عربستان به عنوان یک انتقام یاد کرد و اظهار داشت: کاری که یمن در پی حمله تهاجم عربستان به یمن انجام داده است را به هیچ وجه نمی توان به پای یمن نوشت. بنابراین ترامپ در تامین سند علیه ایران مشکل دارد و اقدامات رئیس جمهور آمریکا برای ایجاد اتحاد علیه کشورمان مورد استقبال دنیا قرار نداده است.

رضاخواه در پاسخ به این سوال که آمریکا علیه ایران جنگ راه می اندازد یا خیر عنوان کرد: برای پاسخ به این بعد از مسئله می توان به صحبت های خود آمریکایی ها مراجعه کرد؛ ترامپ نگران است با حمله به ایران در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری شکست بخورد زیرا رئیس جمهور آمریکا در کمپین های انتخاباتی خود وعده داده بود جنگ های خاورمیانه را کاهش می دهد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی