بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آوای قانون پاسخ می دهد؛ پرداخت جریمه در کمیسیون ماده صد مانع تخریب بنا می شود؟

مستشار تجدید نظر دیوان عدالت اداری عنوان کرد : مجازات تخلفات در ساخت و ساز متنوع است و کمیسیون ماده صد بر اساس نوع تخلف ، جریمه ، تخریب و احکام دیگر را صادر می کند.

1398/07/04
|
10:46
|

برنامه " آوای قانون " با موضوع تخلفات ساختمانی و نقش کمیسیون ماده دستگاه های اجرایی در آن با حضور دکتر سعید کریمی ، نائب رئیس کمیسیون اراضی شهرسازی و مستشار تجدید نظر دیوان عدالت اداری روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** آوای قانون : آیا صرف پرداخت جریمه در کمیسیون ماده 100 از تخلفات صرنظر می شود و امکان حفظ بنا وجود دارد ؟
دکتر کریمی : تخلفات ساختمانی انواع و اقسام مختلفی دارند و طیف گسترده ای از جرایم و مجازات برای آن وجود دارد که از جمله آن می توان به جریمه ، تخریب ، اعاده به وضع سابق ،و تعطیلی محل اشاره کرد . نوع مجازات به شرایط و شدت و ضعف تخلف وابسته است.

کمیسیون ماده 100 که مرجع اولیه برای رسیدگی به این تخلفات است ، شرایط را بررسی می کند و با توجه به تخلف رای به تخریب یا جریمه و ... صادر می کند. از این رو نمی توان گفت با پرداخت جریمه این موضوع منتفی می شود . به صورت معمول کمیسیون ماده 100 در تخلفات شدید و گسترده رای به تخریب می دهد. به معنای دیگر نوع جریمه بر عهده کمیسیون ماده 100 و در موارد مختلف با هم متفاوت است.

*** آوای قانون : آیا تنها کمیسیون ماده 100 مسئول رسیدگی به تخلفات است یا کمیسیون و دستگاه های دیگر برای این کار وجود دارند ؟
دکتر کریمی : تخلفات ساختمانی در محدوده شهرها که توسط شهرداری به کمیسیون ماده 100 گزارش می شود در همین کمیسیون و در مرحله بعدی در کمیسیون تجدید نظر بررسی و رسیدگی می شود. در صورتی که رای کمیسیون ماده 100 صادر شود ، امکان فرجام خواهی و اعتراض در دیوان عدالت اداری به عنوان مرجع عالی ، ظرف 3 ماه از تاریخ ابلاغ رای کمیسیون وجود خواهد داشت .

*** آوای قانون : آیا قانون و تدابیری برای ممانعت از تخلفات ساختمانی وجود دارد ؟
دکتر کریمی : شدیدترین تخلف احداث بنا بدون پروانه است . به خصوص در حاشیه شهرها واحدهای مسکونی زیادی می بینیم که بدون پروانه و صرف داشتن یک زمین ساخته شده اند که آنها را آلونک می گویند. اصولا دربسیاری از شهرها احداث بنا افراد کمتری اقدام به دریافت پروانه می کنند . بنابراین نظارت بر حریم و محدوده شهر برای جلوگیری از هرگونه ساخت و ساز بدون پروانه در درجه اول به عهده شهرداری است یعنی این نهاد با اکیپ هایی که دارد باید به صورت مستمر خانه هایی که احتمال می دهد بدون پروانه ساخته شده را رصد کند .

*** آوای قانون : ما ساکن یک کوچه 10 متری هستیم که روبروس آن یک فضای سبز وجود داشت . چند سالی است که به این فضا مجوز ساخت و ساز تجاری داده شده است . متاسفانه این مجتمع تجاری که شامل رستوران است رفت و آمد زیادی دارد و برای اهالی کوچه ایجاد مزاحمت کرده است. ما به شهرداری مراجعه کردیم و آنها پس از بررسی ، ورودی این مکان را مسدود کردند اما صاحب رستوران مجددا بلوک ها را کنار گذاشته و به کسب و کار خود ادامه می دهد. از آنجایی که ما از طریق شهرداری به نتیجه ای نرسیدیم ، باید به چه نهادی مراجعه کنیم؟
دکتر کریمی : یکی از مشکلاتی که در شهرهایی مانند تهران با آن روبرو هستیم این است که اراضی با کاربری فضای سبز از طریق یک پروسه قانونی و از طریق کمیسیون ماده 5 شورای عالی شهرداری و معماری موفق به دریافت مجوز تغییر کابری می شوند. گاهی شهرداری ها به دلیل فقدان بودجه ، توانایی خرید این فضا را ندارند تا آن را به پارک عمومی تبدیل کنند.
تغییر کابری فضای مجازی در یک کوچه 10 متری بسیار نامناسب است.اگر تغییر کاربری صورت نگرفته و فرد اقدام به احداث یک ملک تجاری کرده است تخلف محسوب می شود و شهرداری باید آن را در کمیسیون ماده 100 مطرح می کرده و از ساخت و ساز جلوگیری می نموده است. متاسفانه گاهی شهرداری ها در رصد نخلفات سهل انگاری می کنند تا ملکی ساخته شود .
توصیه من به شما این است که به شهرداری مراجعه کنید و از مفاد دقیق کمیسیون ماده 100اطلاع پیدا کنند . اگر مفاد رای کمیسیون دلالت به تخریب یا اعاده ملک تجاری به مسکونی است مراتب را از شهرداری پیگیری کنند تا رای به صورت کامل اجرا شود . اگر رای کمیسیون ماده صد به صورت قطعی وجود دارد اما اجرا نمی شود ، می توانید از دیوان عدالت اداری درخواست کنید تا شهرداری مربوطه را به اجرای رای کمیسیون ماده 100 ملزم کند .

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی