بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه: نخستین گام آمریکا برای تغییر رفتار، باید لغو تمام تحریم ها باشد

رامین مهمان پرست با بیان اینکه نخستین گام آمریکایی ها برای تغییر رفتار را برداشتن تحریم های غیرقانونی علیه ایران است، گفت: لغو تحریم ها خواسته حداقلی جمهوری اسلامی ایران است.

1398/07/04
|
13:14
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سخنرانی رئیس جمهور در سازمان ملل با دکتر رامین مهمان پرست سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رامین مهمان پرست در آغاز با بیان اینکه در صحبت های رئیس جمهور در سازمان ملل، مطالب جامعی ارائه شد، گفت: در این سخنرانی هم به موضوع برجام و رفتاری که آمریکایی ها در رابطه با این پیمان داشتند اشاره کرد و هم حقانیت جمهوری اسلامی ایران در شرایطی که به تمام تعهدات خود عمل کرد، اشاره داشت.

وی اضافه کرد: رئیس جمهور همچنین به مسئله خاورمیانه و خلیج فارس و ریشه یابی جنگ افروزی و افراطی گری که آمریکایی ها پشت این صحنه ها بودند اشاره کرد. رئیس جمهور از سیاست جمهوری اسلامی ایران در رابطه با امنیت ثبات منطقه گفت که خواسته همیشگی کشورمان، همکاری خوب و گسترده با همسایگان برای ایجاد محیط امن بوده است. ایران همیشه آمادگی دارد از اقتدار و توانمندی های کشور برای امنیت و ثبات منطقه استفاده کند؛ همان طور که در سوریه و دیگر مناطق این کار انجام شده است.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه در گفتگو با رادیو گفت و گو از مواضع مناسب رئیس جمهور در رابطه با عربستان در سازمان ملل گفت و بیان داشت: عربستان باید راه حل مشکلات خودش را در توقف تجاوزات و کشتن مردم بی گناه یمن جستجو کند و با اتهام زدن به ایران، به چیزی دست نخواهد یافت.

وی به نقش فرانسه و برخی از کشورهای اروپایی در خصوص برجام و رابطه ایران و آمریکا اشاره و بیان کرد: طرح های مختلفی که اروپایی ها دنبال می کنند، منجر به این خواهد شد که رویکرد مقامات آمریکا چه خواهد بود. اروپایی ها در این مذاکرات در حقیقت ناتوانی خودشان را بروز می دهند و به همین دلیل اصرار زیادی دارند که تماس مستقیم بین ایران و آمریکا صورت بگیرد.

مهمان پرست ادامه داد: اروپایی ها این ناتوانی را در خودشان می بینند که به تنهایی نمی توانند مشکل را حل کنند. اروپایی ها با پاسخ روشن و شفاف جمهوری اسلامی ایران رو به رو هستند و منطق ایران در این موضوع بسیار قوی است و افکار عمومی آن را می پذیرد زیرا ادعاهایی که علیه فعالیت هسته ای ایران صورت گرفته است، نه تنها هیچ گاه ثابت نشده است، بلکه دقیق خلاف آن ثابت شده و همه بر صلح آمیز بودن آن تاکید دارند.

وی اضافه کرد: برجام برای نشان دادن حسن نیت جمهوری اسلامی ایران شکل گرفت و اساسا توافقی بود که برای طرفین تعهد ایجاد می کرد و آمریکا یک پایه اصلی این توافق بود. وقتی آمریکایی ها به صورت یک جانبه از این توافق خارج می شوند و تحریم ها را غیر قانونی بر می گردانند، نشان می دهد نمی توان اعتمادی به آمریکا و تصمیمات آن داشت.

سخنگوی پیشین وزارت امور خارجه افزود: اگر قرار باشد پیشنهادات اروپایی ها به صورت یک جانبه به ثمر برسد، آمریکایی ها باید رویکرد جدیدی نشان دهند و ثابت کنند می خواهند آن اعتماد را دو مرتبه برگردانند.

وی با بیان اینکه خستین گام آمریکایی ها برای تغییر رفتار را برداشتن تحریم های غیر قانونی علیه ایران است، اظهار کرد: لغو تحریم ها فقط یک علامت کوچکی از این است که آمریکایی ها مایل هستند با یک رویکرد جدیدی وارد گفتگو شوند.

مهمان پرست افزود: لغو تحریم ها خواسته حداقلی جمهوری اسلامی ایران است و اگر آمریکایی ها خواهان حل مشکلات بین ایران و آمریکا هستند، باید این گام را بردارند و این خیال اشتباهی است که با افزایش تحریم ها، می توانند مسئولین ایران را پای میز مذاکرات بنشینند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی