صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

محمد کاظمی اظهار کرد: راه اندازی سامانه ثبت اموال یک عامل پیشگیری از فسادهای مالی مسئولین خواهد بود زیرا اموال مسئولین با اجرای قانون به صورت شفاف در اختیار مردم و قوه قضائیه قرار می گیرند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص طراحی سامانه ثبت اموال مسئولین با محمد کاظمی نایب رئیس حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمد کاظمی در آغاز با بیان اینکه اعلام اموال مسئولین در مجالس گذشته تصویب شده بود، گفت: این قانون به منظور شفاف سازی اموال مسئولین در مجلس تصویب شد و اجرای آن به قوه قضائیه محول شده بود که در دوره های گذشته این قانون توسط قوه قضائیه اجرا نشده بود. رئیسی رئیس قوه قضائیه پس از روی کارآمدن، اعلام کرد با توجه به شرایط جامعه و انتظاری که مردم در خصوص اموال مسئولین دارند، این کار باید انجام شود.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه ثبت اموال مسئولین، بیان کرد: با توجه به عدم راه اندازی این سامانه در گذشته شاهد تشکیل پرونده های مفاسدی هستیم که بعضا مسئولین دولتی در آن متهم هستند. راه اندازی این سامانه کمک می کند هم مردم در جریان اموال مسئولین قرار بگیرند و هم خود مسئولین نیز بدانند اگر اموالی به دست آوردند، منبع و منشا آن توسط قوه قضائیه بررسی می شود.

نایب رئیس حقوقی و قضایی مجلس عنوان کرد: در قانون اساسی تعیین شده است که باید اموال مسئولین مشخص باشد و قانون مصوب مجلس، در حقیقت ضمیمه و تکمله ای بر قانون موجود در قانون اساسی کشور است.

وی اظهار امیدواری کرد: راه اندازی سامانه ثبت اموال یک عامل پیشگیری از فساد های مالی مسئولین خواهد بود زیرا اموال مسئولین با اجرای قانون به صورت شفاف در اختیار مردم و قوه قضائیه قرار می گیرند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر یک مسئول بداند یک نهاد ناظر به جز نظارت خداوند، بر اعمال و رفتارهای او در حوزه های مختلفی به ویژه اقتصادی نظارت می کند و باید نسبت به این سوال که از کجا آورده است پاسخگو باشد، قطعا احتیاط می کنند. البته عموم مسئولین در جمهوری اسلامی مسئولین و زحمت کش و همچنین درست کاری هستند و تنها دو الی سه درصد از مسئولین ممکن است به فساد مرتکب باشند و شاید این تعداد هم در یک جامعه 80 میلیونی غیر معمول نباشد.

وی در عین حال شفافیت اموال مسئولین را خواست جامعه دانست و اظهار دکرد: مردم محرم نظام هستند و نیازی نیست مسائلی پوشیده از آن ها باشد و باید در جریان این موضوعات قرار بگیرند.

مرتبط با این خبر

  • علیلو: هیچ کشوری به کاشف فساد جایزه نمی دهد/ پورمختار: مراد مجلس حمایت فیزیکی است

  • امضاهای طلایی یکی از مصادیق فساد در حکومت است

  • حذف دلار فسادزا چگونه موجب رونق تولید می شود

  • اعدام سران مفسدان اقتصادی در میدان آزادی

  • ریشه اصلی فساد به بینش و عقاید افراد برمی‌گردد

  • پرونده های فساد رژیم صهیونیستی جایگاه فعلی نتانیاهو را نشانه رفته است +صوت

  • فساد مالی و اخلاقی ،دولت نتانیاهو و خانواده او را فراگرفته +صوت

  • وجود بستر اقتصادی نامناسب سوداگری را افزایش می دهد

  • مقابله نکردن با فساد، نظام را دچار مفسده سیستماتیک می‌کند

  • بررسی خارج از نوبت طرح مبارزه با جرائم اقتصادی در صحن