بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا: توطئه انتخاباتی امریکا؛ اینبار در بولیوی

احمد سبحانی بیان کرد: مورالس پس از اعتراضات حاضر نشد خونریزی صورت گیرد و بلافاصله استعفا داد آمریکایی ها مخالفت حضور مورالس هستند و آنها سعی می کنند از همه اهرم ها استفاده می کنند تابولیوی بعنوان حیات خلوت باشد.

1398/08/21
|
10:01
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص نقش آشوب ساز کاخ سفید در آمریکای لاتین بعد از شروع کودتای نظامی در بولیوی با دکتر احمد سبحانی سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

احمد سبحانی در آغاز با اشاره به اینکه بولیوی یک کشور کودتا خیز بوده است، گفت: ضعیف ترین کشور آمریکای لاتین از نظر نرخ رشد بولیوی است. مورالس نخستین بار به عنوان یک سرخ پوست بومی بر سر کار می آید و موفق می شود بیشترین نرخ رشد را در کشور به ثبت برساند و وضعیت اقتصادی این کشور ارتقاء پیدا می کند.

وی خاطرنشان کرد: پیش از حضور داسیلوا در مسند ریاست جمهوری، روسای جمهور پیشین در به پایان رساندن دوره ریاست جمهوری خود ناکام بودند و تعداد کسانی که دوره ریاست جمهوری خود را در این کشور به پایان رسانده باشند، اندک هستند. اما مورالس حدود 12 سال است که سرکار است و کارنامه موفقی دارد.

سفیر پیشین جمهوری اسلامی ایران در ونزوئلا با بیان اینکه در انتخابات چند هفته پیش در بولیوی، مورالس 10 درصد رای بیشتری از رقیب خود آورد، اظهار کرد: با وجود پیروزی مورالس، آمریکایی ها با دخالت خود، مردم را به بهانه تقلب تحریک می کنند و به خیابان می کشانند و با استفاده از ظرفیت های مختلف از جمله شبکه های اجتماعی، تلاش می کنند یک دولت قانونی را که از راه دموکراسی نتوانستند زمین بزنند، با زور و فشار برکنار کنند.

وی خاطرنشان کرد: در بولیوی چندین رئیس جمهور در کاخ ریاست جمهوری به دار آویخته شدند و توسط مخالفین کشته شدند اما مورالس حاضر نشد خونریزی صورت گیرد و بلافاصله استعفا کردند و بر برگزاری مجدد انتخابات تاکید کردند اما مخالفین حتی این را هم نپذیرفتند چون آمریکایی ها مخالفت حضور مورالس هستند و آن ها سعی می کنند از همه اهرم ها استفاده می کنند تا بولیوی به عنوان حیات خلوت این کشور باشد.

این کارشناس مسائل آمریکای لاتین درباره مورالس خاطرنشان کرد: وقتی مورالس رئیس جمهور بولیوی شد، در واقع نخستین بار بود که یک بومی رئیس جمهور این کشور می شد و این مسئله اهمیت زیادی دارد. بولیوی قبل از روی کار آمدن مورالس فقیرترین کشور آمریکای لاتین بود اما با روی کار آمدن وی، شاهد موفقیت های اقتصادی بودیم و این کشور در حال تبدیل شدن به یک هاب گازی در صنایع پتروشیمی بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی