بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

رئیس كمیسیون عمران مجلس: طرح ملی مسکن؛ توبه دولت برای بازگشت به مسکن مهر

محمدرضا رضایی کوچی بیان کرد: دولت اعلام کرده، قرار است در دو سال 400 هزار واحد مسکن تحت عنوان طرح ملی مسکن تولید کند که به نسبت نیاز سالانه کشور که 800 واحد است، عدد قابل توجهی نیست.

1398/08/22
|
10:15
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص رویکرد مجلس به طرح ملی مسکن و الزامات پیش رو با توجه به تجربه مسکن مهر با محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و فرشید ایلاتی کارشناس بازار مسکن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محمدرضا رضایی کوچی در آغاز با تصریح بر اینکه در حال حاضر در کشور با رکود مسکن رو به رو هستیم، گفت: با وجود آنکه باید سالانه 800 هزار واحد مسکونی در کشور تولید کنیم، اما فقط 300 واحد مسکن در سال تولید می شود و به همین جهت بین عرضه و تقاضای مسکن عدم تعادل وجود دارد و این سبب افزایش قیمت مسکن به شکل جهشی شده به طوری که صاحب خانه شدن برای اقشار متوسط یک رویا شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راه هایی که می توانیم شرایط قیمتی مسکن را مناسب کنیم، حرکت به سمت تولید مسکن است، عنوان کرد: مهمترین عاملی که باعث افزایش قیمت مسکن می شود، رکود و عدم تولید مسکن بوده است. دولت در شش سال گذشته چند وقت یک بار شعارهایی مانند مسکن اجتماعی مطرح کرد اما اقدام قابل قبولی از سوی دولت برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد و متوسط ندیده ایم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: این انتظار وجود ندارد که دولت مستقیما مسکن بسازد اما انتظار داریم که برای بخش خصوصی بسترسازی کند تا با ایجاد جاذبه برای واحدهای خصوصی ساخت و ساز، به سمت تولید انبوه مسکن حرکت کند.

وی قیمت زمین را مهمترین فاکتور در قیمت مسکن عنوان کرد و افزود: در ایران قیمت زمین بسیار زیاد است. در حالی که می توانستیم از بافت های فرسوده برای ساخت مسکن استفاده کنیم اما از آن غافل شده ایم. زمین های دولتی نیز در اختیار دستگاه های دولتی است و یک نوع چسبندگی به این زمین ها دارند و حاضر نیستند این زمین ها را برای تولید مسکن به کار گیرند.

این نماینده مجلس ابراز کرد: رکود مسکن و افزایش قیمت آن در چند سال گذشته برای مردم بسیار آزار دهنده بوده است و طبیعتا دولت باید در این مسیر اقدامی انجام می داد و در این راستا اعلام کرده، قرار است طی دو سال 400 هزار واحد مسکن تحت عنوان طرح ملی مسکن تولید کند که به نسبت نیاز سالانه کشور که 800 واحد است، عدد قابل توجهی نیست. در کنار این نیاز سالانه، یک نیاز انباشته سالانه نیز وجود دارد و به همین جهت امروز حداقل به سه میلیون واحد مسکن نیاز وجود دارد و این میزان مسکن تاثیر قابل توجهی در حوزه مسکن نخواهد داشت.

در ادامه فرشید ایلاتی در گفتگو با رادیو گفت و گو با تصریح بر اینکه دولت در شش سال گذشته عملا اقدام خاصی در حوزه بازار مسکن انجام نداده است، عنوان کرد: وزیر سابق مسکن در دولت یازدهم با رویکرد اشتباهی که داشت، ضد تولید مسکن عمل کرد و در عمل باعث توقف پروژه ملی مسکن مهر شد.

وی تصریح کرد: اگر پروژه مسکن مهر با رفع نواقص و ایرادات، ادامه پیدا می کرد امروز شاهد شرایط بهتری در حوزه مسکن بودیم.

کارشناس بازار مسکن به طرح ملی مسکن که توسط دولت ارائه شده، اشاره و بیان کرد: نیاز سالانه کشور بیش از 800 هزار واحد است و با این تعداد مسکن که حدود 400 هزار واحد در دو سال است، نمی تواند نیاز بازار را تامین کند. همچنین این طرح در حقیقت ادامه همان مسکن مهر است و این اقدام را نوعی توبه دولت برای بازگشت به مسکن مهر باید دانست زیرا مسکن در قالب اعطای زمین های 99 ساله و رایگان خواهد بود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی