صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

کیومرث حسن پور از ضرورت فراگیر کردن نظارت های مردمی در مبارزه با فساد گفت و اظهار کرد: برخی از فسادها بر اساس ناآگاهی مردم اتفاق می افتد و به همین جهت باید مردم را نسبت به مسائل اقتصادی و قوانین و مقررات آگاه کنیم.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص راهکارهای بنیادین فراگیر سازی نظارت و پیگیری موثر دستگاه ها و دیدگاه های مردم در فرآیند مبارزه با فساد با کیومرث حسن پور رئیس شعبه پنجم تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کیومرث حسن پور در آغاز از ضرورت فراگیر کردن نظارت های مردمی در مبارزه با فساد گفت و اظهار کرد: برخی از فسادها بر اساس ناآگاهی مردم اتفاق می افتد و به همین جهت باید مردم را نسبت به مسائل اقتصادی و قوانین و مقررات آگاه کنیم تا نسبت به اتفاقاتی که رخ می دهند واکنش نشان بدهند. ساده ترین نوع برخورد و نظارت مردمی گران فروشی است و برای آگاه سازی، باید مردم از قیمت واقعی کالا خبر داشته باشند.

وی تاکید کرد: مسئولین باید با اطلاع رسانی دقیق، مردم را با حقوق خودشان آشنا کنند تا در صورتی که در حق شان ظلمی واقع شد، بتوانند به مراجع زیربط و رسیدگی کننده اطلاع بدهند.

رئیس شعبه پنجم تجدید نظر سازمان تعزیرات حکومتی استان تهران به صلاحیت های این سازمان در رسیدگی به جرایم اشاره و بیان کرد: صلاحیت های این سازمان در حوزه های دارو و درمان، خدمات و قاچاق کالا و ارز است. در حوزه دارو و درمان، تخلفاتی مانند احتکار، گران فروشی و کم فروشی رخ می دهد.

وی ادامه داد: در حوزه قاچاق که یک پدیده زشتی محسوب می شود مردم می توانند نقش بسیار موثری ایفا کنند. تولید کنندگان داخلی و کارخانه داران، به دلیل آنکه کالاهایی به صورت غیر قانونی وارد کشور می شود، در امر تولید فلج می شوند. البته در این عرصه، قوانین مستحکمی مانند قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود دارد و سازمان تعزیرات نیز در این راستا به تخلفاتی که در این زمینه رخ می دهد، رسیدگی می کند.

در ادامه حسن پور از تخلفاتی که در حوزه خدمات صورت می گیرد گفت و بیان کرد: خدمات که بخش زیادی از جامعه را تشکیل می دهد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در این حوزه بیشتر از هر کسی خود مردم باید با آگاهی از حقوق شان، نسبت به گران فروشی و تخلفاتی که صورت می گیرد واکنش نشان دهند و با گزارش این مسائل، به مراجع زیربط از جمله سازمان تعزیرات، جلوی این نوع تخلفات را بگیرند.

حسن پور تصریح کرد: یکی از شعارها و اهداف سازمان تعزیرات، سرعت و دقت در رسیدگی به تخلفات است و با وجود کمبودی که در نیروی انسانی دارد در این مسیر گام های مثبتی برداشته و موفقیت های زیادی نیز کسب کرده است.

مرتبط با این خبر

  • علیلو: هیچ کشوری به کاشف فساد جایزه نمی دهد/ پورمختار: مراد مجلس حمایت فیزیکی است

  • امضاهای طلایی یکی از مصادیق فساد در حکومت است

  • هیچ حمایتی از خبرنگاران مبارزه با فساد نمی شود

  • حذف دلار فسادزا چگونه موجب رونق تولید می شود

  • اعدام سران مفسدان اقتصادی در میدان آزادی

  • ریشه اصلی فساد به بینش و عقاید افراد برمی‌گردد

  • پرونده های فساد رژیم صهیونیستی جایگاه فعلی نتانیاهو را نشانه رفته است +صوت

  • فساد مالی و اخلاقی ،دولت نتانیاهو و خانواده او را فراگرفته +صوت

  • وجود بستر اقتصادی نامناسب سوداگری را افزایش می دهد

  • مقابله نکردن با فساد، نظام را دچار مفسده سیستماتیک می‌کند