صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

فریدون انتظاری از ظرفیت های تجاری و اقتصادی بین ایران و چین گفت و اظهارکرد: ایران با چین در حوزه همکاری های مشترک در آفریقا، آمریکای لاتین و خاوردور می توانند فضای جدیدی ایجاد کنند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سفر عراقچی معاون وزیر امور خارجه به چین با دکتر فریدون انتظاری سفیر سابق ایران در کره جنوبی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فریدون انتظاری در آغاز با اشاره به کاهش تدریجی تعهدات جمهوری اسلامی ایران به برجام پس از خروج آمریکا و عمل نکردن اروپایی ها به تعهدات خود، تصریح کرد: در چنین شرایطی، این موضوع اهمیت دارد که ایران با روسیه و چین مذاکرات خیلی روشن و واضحی را انجام دهد و به یک اجماع عقلی و منطقی برسند.

وی بیان کرد: سفر عراقچی در چنین شرایط زمانی، سفر بسیار مثبت و مناسبی است و البته باید با چینی ها و روسی ها با صراحت بیشتری صحبت کنیم تا بتوانیم روابط دو جانبه بین کشورها را توسعه دهیم.

سفیر سابق ایران در کره جنوبی از ظرفیت های تجاری و اقتصادی بین ایران و چین گفت و اظهار کرد: ایران با چین در حوزه همکاری های مشترک در آفریقا، آمریکای لاتین خاور دور می توانند فضای جدیدی ایجاد کنند زیرا امروز جوانان اندیشمند و با سوادی داریم و شاید در هیچ مقطعی از تاریخ معاصر ایران، جوانانی در این حد هوشیار در شناخت فناوری نداشته ایم و به راحتی می توانیم از ظرفیت این جوانان برای ارتقاء همکاری های اقتصادی بهره ببریم.

وی ادامه داد: جوانان کشورمان فناوری های نسل چهارم و پنجم را به خوبی درک می کنند و با توجه به اینکه چینی ها دارای فناوری های نسل سوم هستند و تمام صادرات آن ها بر این محور است، به دنبال ارتقاء فناوری های خود به نسل های جدید هستند.

انتظاری در رابطه با گسترش رابطه تجاری با چین پیشنهاد داد و گفت: یکی از کارهایی که می توانیم انجام ساخت خودرویی مشترک بین ایران و چین است. همچنین چینی ها و روسی ها که علاقه زیادی به ماشین های دست ساز دارند، می توانند از جوانان ایران که به راحتی پلتفرم های ماشین های دست ساز را طراحی می کنند، استفاده کنند و این تشویقی برای ایرانیان نیز هست که طرح های جدیدی ارائه دهند و به این شکل هم درآمدزایی ایجاد می شود و هم می توانیم در مصرف داخلی نیز از آن استفاده کنیم.

وی افزود: ایران اقتدار فناوری دارد و در بخش های مختلف هوا و فضا و دفاعی توان بسیار زیادی داریم و حتی در بخش هایی نیز از چین و روسیه جلوتر هستیم و این موضوع را کارشناسان حرفه ای تائید کرده اند و بدون تردید این ظرفیت ها، می توانند در ارتقای همکاری بین ایران و چین اثرگذار باشند.

مرتبط با این خبر

  • اسناد انرژی هسته‌ای در بستر ارتباط دیپلماسی برملا شد

  • سران سه قوه در سیاست خارجی اجماع کنند!

  • کم کاری وزارت خارجه در مقابله با تحریم های ثانوی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • دستگاه دیپلماسی در گرفتن حق ما از برجام ضعیف است

  • دستگاه دیپلماسی در حال رایزنی برای ورود آب هیرمند به کشور است

  • فرجام برجام پیش از خروج ترامپ مشخص بود

  • سکان دستگاه دیپلماسی کشور در شرایط حساس کنونی نباید خالی بماند

  • بررسی تغییرات گسترده در کاخ سفید و برکناری جان بولتون

  • دیپلماسی جهان کنونی برپایه فریب است