بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

كارشناس مسائل منطقه بیان كرد: هواداران محور عبری، عربی و غربی صحنه گردان آشوب عراق هستند

حسین کنعانی مقدم از فشارهایی که احزاب به نخست وزیر عراق می آورد سخن گفت و بیان کرد: افرادی که مورد حمایت جریان های عبری، عربی و غربی هستند صحنه گردان این میدان هستند.

1398/09/10
|
14:00
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص اغتشاشات در عراق با حضور دکتر حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل منطقه به روی آنتن رفت.

حسین کنعانی مقدم در آغاز با بیان اینکه حوادث عراق را باید در ادامه نقشه عبری، عربی و غربی برای منطقه دانست و گفت: این محور عبری، عربی و غربی قصد ایجاد کشورهای بدون حاکمیت دولتی و در واقع کشورهای بدون قدرت را دارند. آن ها در عراق، لبنان، افغانستان و دیگر کشورها به دنبال این هستند که با استفاده از نارضایتی ها، با ایجاد شورش و آشوب کاری، دولت ها تسلیم آشوب گران شوند.

وی درباه عراق بیان کرد: دولت عادل عبدالمهدی با حمایت هایی که از او صورت گرفت، قول گرفت یک کابینه کارآمد را ایجاد کند و بتواند به خواسته های مردم در حوزه اقتصادی پاسخگو باشد و همچنین با ترمیم کابینه، حوادث را کنترل کند. در داخل عراق به دلیل آنکه طیف های مختلف سیاسی، احزاب و گروه های ذی نفوذ و قدرتمند در آشوب ها استفاده سیاسی کردند و در حقیقت در چارچوب شورش از درون و حمایت از بیرون، گروه های بعثی، معاند، داعشی و تروریسم از این بستر استفاده کردند و به این شکل شاهد حمله برخی افراد به سرکنسولگری ایران در نجف بودیم.

این کارشناس منطقه عنوان کرد: عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تا جایی که می توانست، مانع از هر گونه اغتشاش شود، سعی کرد با مدیریت مناسب، این کار را انجام دهد و در نهایت اقدام به استعفا کرد که با توجه به اینکه از پارلمان رای گرفته است، باید استعفای خود را نیز به مجلس ببرد.

وی با تصریح بر اینکه شاهد مداخله خارجی ها در مسئله عراق و استعفای نخست وزیر این کشور هستیم، عنوان کرد: فرماندهان عالی رتبه آمریکایی بدون اینکه به دولت عراق اعلام کنند، وارد خاک این کشور می شوند و در پایگاه های نظامی خود مستقر می شوند که ترامپ مدتی پیش این اقدام را انجام داد و در واقع از فرصت بی دولتی و بی حاکمیتی در عراق و افغانستان بهره می گیرند.

کنعانی مقدم از فشارهایی که احزاب به نخست وزیر عراق می آورد گفت و بیان کرد: این فشارها به ویژه از سوی جریان صدر بود اما نتوانستند هواداران خودشان را کنترل کنند و افرادی که مورد حمایت جریان های عبری، عربی و غربی هستند صحنه گردان این میدان هستند و با آشوب این حوادث را دنبال می کنند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی