بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

تحلیلگر مسائل پولی و بانكی بیان كرد: دارایی های مازاد بانک ها نشان از عدم توانایی آنها در وصول مطالبات شان دارد

بهاالدین حسینی هاشمی با اشاره به صد هزار میلیارد تومان دارایی مازاد بانک ها، گفت: این حجم از دارایی مازاد، نشان دهنده این است که بانک‌ها مجبور می شوند وسایل منقول و غیر منقولی که بابت بدهی مشتریان گرفته‌اند، تمدید کنند.

1398/09/12
|
09:32
|

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص وجود صد هزار میلیارد تومان دارایی های مازاد بانک ها و ضرورت روشن شدن تکلیف آن توسط دولت با دکتر بهاالدین حسینی هاشمی تحلیلگر مسائل پولی و بانکی و دکتر ابوذر ندیمی کارشناس مسائل اقتصادی به صورت تلفتی گفتگو کرد.

بهاالدین حسینی هاشمی در آغاز با اشاره به صد هزار میلیارد تومان دارایی مازاد بانک ها، گفت: این حجم از دارایی مازاد، نشان دهنده این است که بانک ها در وصول مطالبات شان دچار مشکل شده اند و مجبور می شوند وسایل منقول و غیر منقولی که بابت بدهی مشتریان گرفته‌اند را تمدید کنند. همچنین سرمایه گذاری هایی که بانک ها در بخش بنگاه داری انجام داده اند که شامل کارخانه ها و شرکت ها می شود، سبب منجمد شدن نقدینگی بانک ها شده است که این موضوع باعث کاهش قدرت دهی بانک ها شده است. این مسئله هم برای بانک ها مضر است و هم برای اقتصاد نیز زیان آور است زیرا مانع رشد و توسعه اقتصادی می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: وضعیت موجود و افزایش حجم مطالبات نقدی بانک ها، دلایل مختلفی دارد که بخشی از آن خارج از اراده بانک ها است زیرا در کشور شاهد یک تورم لجام گسیخته 50 درصدی در اقتصاد کشور هستیم. گیرندگان تسهیلات وقتی با این وضهیت تورمی، نیازمند سرمایه در گردش زیادی هستند وگرنه واحدهای اقتصادی آنها دچار اخلال می شود.

تحلیلگر مسائل پولی و بانکی، سهم دولت به دلیل بی برنامگی و عدم مدیریت در افزایش دارایی های مازاد بانکی را موثر دانست و اظهار کرد: این بی برنامگی ها سبب شده در بازار به عنوان بخش حقیقی اقتصاد، شاهد اختلال باشیم.

وی خاطرنشان کرد: همه بانک ها علاقه مند هستند دارایی های منجمدشان را تبدیل به نقد کنند چون سرمایه واقعی بانک ها پول نقد است تا هم خودشان سود ببرند، هم وام و تسهیلات پرداخت کنند اما وقتی کشور با شوک تورمی مواجه می شود، دچار زیان می شوند زیرا تولید کنندگان توان بازپرداخت تسهیلات را ندارند.

در ادامه ابوذر ندیمی با بیان اینکه نظامات بانکی بر اساس رفاقت تعریف نشده است، گفت: از جهت تشکیلات و سرمایه گذاری، قراردادها را به گونه ای تعریف می کنند که منجر به عدم پرداخت می شود و اصل سود و اصل سپرده به خطر می افتد.

وی در عین حال بیان کرد: بانک ها تحت فشار دستگاه های نظارتی قرار دارند و آن ها نیز بیش از آنکه به فکر رونق تولید و صنعت و همچنین کسب و کار باشند، به گونه ای رفتار می کنند که اگر سرمایه گذاری نتواند سرمایه اش را برگرداند، اقدام به توقیف دارایی آن می کند.

کارشناس مسائل اقتصادی بیان کرد: در قانون رفع موانع تولید که در مجلس گذشته تصویب شد، حد نگهداشتی برای بانک ها معلوم شد که متاسفانه به آن عمل نشد و بنابراین عملا شاهد هزار میلیارد تومان دارایی های مازاد در بانک ها هستیم.

وی درباره ریشه های وجود دارایی های مازاد اظهار کرد: یکی از مهمترین دلایل این مسئله، عدم توانایی بانک ها در بازگشت مطالبات خود است اما موضوع مهم این است که این نوع نظام بانک داری، جز این خروجی ندارد و عموما هر کسی که تسهیلات بانکی دریافت می کند مجبور به بازپرداخت های سنگین می شود و این در حالی است که با تورم ارزی و رکود در تولید و همچنین اعمال تحریم ها، شرایط برای فعالیت در بازار مساعد نیست.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی