بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آوای قانون پاسخ می دهد: مهمترین عوامل افزایش طلاق در جامعه چیست؟

قاضی شعبه 282 دادگاه حقوقی تهران گفت : عدم شناخت زوجین از یکدیگر ، عدم درک صحیح از زندگی مشترک ، مهار نکردن روابط اجتماعی در چارچوب زندگی مشترک و نبودن احترام متقابل از دلایل اصلی طلاق در ایران است.

1398/09/16
|
14:09
|

برنامه " آوای قانون " با موضوع عوامل افزایش طلاق در سالهای اخیر ، با حضور حجت الاسلام دکتر محمدرضا فرقانی ، قاضی و رئیس شعبه 282 دادگاه حقوقی تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

حجت الاسلام فرقانی در آغاز طلاق را یک امر حکیمانه معرفی کرد و گفت : خداوند از روی حکمت و مهر ، برای ادامه زندگی بشر این مقوله را قرار داد ، در قرآن سوره خاص به آن اختصاص داده و در برخی از سوره های دیگر مانند نسا و بقره نیز به آن پرداخته است.

وی افزود : طلاق در تمام ادیان و حتی در جوامع غیر دینی هم وجود دارد . این اتفاق در زندگی زناشویی در عین حال که یک امر عقلایی محسوب می شود ، موضوعی استثنایی است و نگاه ما به آن به عنوان یک آسیب اجتماعی است چرا که گاهی این ضرورت اجتماعی اوج می گیرد و به صورت غیرمنطقی و غیرقابل تحمل افزایش می یابد.

قاضی شعبه 282 دادگاه حقوقی تهران ، مهمترین علت طلاق و جدایی در جامعه را ناشی از عدم شناخت زوجین از یکدیگر دانست و اظهار کرد : پیش از دهه 70 ، تعداد ازدواج های فامیلی در جامعه بسیار بالا بود. یعنی هرچه به سمت گذشته حرکت کنیم این نوع ازدواج را بیشتر مشاهده می کنیم.

حجت الاسلام فرقانی خاطر نشان کرد : نمی توانیم ازدواج غیرفامیلی را نقطه منفی بدانیم بلکه این موضوع حسن هم محسوب می شود اما توجه به این نکته ضروری است که در خانواده ها شناخت بیشتری اتفاق می افتد .البته اگر در خصوص ازدواج های غیرفامیلی هم تحقیق و آسیب شناسی صورت گیرد آنها هم می توانند به شناخت برسند.

وی در بخش دیگری از برنامه آوای قانون رادیو گفت و گو ، با تاکید بر ضرورت هم کفو و هم تایی بودن دختر و پسر ، گفت : یکی از مزیت های ازدواج های غیرفامیلی ، وجود گزینه های بیشتر و مناسب تر برای تطابق فرهنگی ، مذهبی و اخلاقی است .

رئیس شعبه 282 دادگاه حقوقی تهران تاکید کرد : وقتی شناخت طرفین از یکدیگر کافی نباشد ، انتظارات آنها از یکدیگر نیز در حد مطلوب قرار ندارد. در این صورت حتی مشکلات کوچک که قبلا بی اهمیت جلوه می کرد، زمینه ایجاد طلاق را فراهم می کند.

حجت الاسلام فرقانی با بیان اینکه عدم درک صحیح از زندگی مشترک یکی دیگر از عوامل اصلی افزایش طلاق در جامعه است ، عنوان کرد : زوجین باید از وظایف و مسئولیت های خود در قبال طرف مقابل و زندگی مشترک آگاه باشند تا آرامش در زندگی حاکم شود.

وی گفت: مهار کردن روابط اجتماعی در چارچوب زندگی مشترک ، احترام متقابل و مشورت در زندگی مشترک که در آیات قران به آن تاکید شده است از مهمترین مسائلی است که رعایت آنها سبب استحکام زندگی مشترک خواهد شد.

قاضی شعبه 282 دادگاه حقوقی تهران در خاتمه در خصوص وظیفه دستگاه قضا توضیح داد : رسالت این سازمان درمان است یعنی نمی تواند وارد مقوله پیشگیری شود چراکه کار رسیدگی به پرونده ها به قدری بالاست که که فرصتی باقی نمی ماند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی