صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

روح الله مدبر با بیان اینکه تروئیکای عضو برجام که شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان هستند، نسبت به برجام و اقدامات ایران فرافکنی می کنند، گفت: نمونه بارز این فرافکنی ها، تهدید گستاخانه استفاده از مکانیزم ماشه است.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص ادعاهای جدید اروپا در فعال سازی مکانیزم ماشه با دکتر روح الله مدبر کارشناس روابط بین الملل به صورت تلفنی گفتگو کرد.

روح الله مدبر در آغاز با بیان اینکه تروئیکای عضو برجام که شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان هستند، نسبت به برجام و اقدامات ایران فرافکنی می کنند، گفت: نمونه بارز این فرافکنی ها، تهدید گستاخانه استفاده از مکانیزم ماشه است. وقتی طرف مقابل در حین نشست های برجام و پس از آن، توسط نمایندگان رسمی و غیر رسمی، ایران را تهدید به استفاده از این مکانیزم می کند، نمی توان از آن ها انتظار اقدام مثبت و اعتمادساز داشت.

وی به نشست مشترک کشورهای اروپایی درباره برجام اشاره و اظهار کرد: این سه کشور در پایان نشست ضمن تهدید ایران به استفاده از مکانیز ماشه، بر پایبندی خود به تعهدات شان و همچنین حفظ برجام تاکید کردند و از امکانات آمریکا نیز انتقاد کردند. اما از سوی دیگر آن ها در نشست پیمان آتلانتیک شمالی به دبیر کل سازمان ملل نامه می نویسند و اعلام می کنند بعضی از موشک های بالستیک ایران، با قطعنامه 2231 شورای امنیت همخوانی ندارد.

این کارشناس روابط بین الملل بیان کرد: اقدامات متناقض اروپایی ها نشانه نگاه مثبت سه کشور اروپایی حاضر در برجام نیست. از اردیبهشت 97 دولت آمریکای بدعهد، از توافق برجام خارج شد و تا این تاریخ، هیچ اقدام ملموسی از طرف اعضای برجام، به جز فدراسیون روسیه و چین، برای انجام تعهدات شان انجام نشده است و دائما شاهد وقت کشی ها و جلسات پی در پی هستیم.

وی افزود: نشست کمیسیون مشترک اروپا درباره برجام، چهاردهمین نشست در این رابطه بود و حتی چند روز قبل از برگزاری آن، ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز اعلام کرد گمان نمی کند در این نشست مطالب مهم و قابل توجهی مطرح شود.

این کارشناس روابط بین الملل، اعتماد به غرب را یک اشتباه راهبردی دانست و گفت: رهبر معظم انقلاب چندین بار تاکید کردند که معطل اروپا و غرب نمانید و از ظرفیت های داخلی استفاده کنید اما به صورت گستاخانه، یک مقام دست چندم فرانسه، ملت ایران را به استفاده از مکانیزم ماشه تهدید می کند و این مسائل نشان دهنده آن است که غربی ها در رابطه با مسائل مرتبط با امنیت کشور، وقیحانه سخن می گویند.

مدبر ادامه داد: هیچ کشوری طبق حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل متحد، نمی تواند کشور دیگری را در تامین ظرفیت های امنیتی خودش محدود کند.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست