بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیر عامل پیام رسان ایتا بیان كرد: پیام رسان های خارجی، حق حاکمیت و امنیت ایران را نمی پذیرند

محسن غفاری بیان کرد: پیام رسان های خارجی حق حاکمیت و امنیت ایران را نمی پذیرند و لذا ممکن است هر اتفاقی در شبکه های خارجی برای مردم بیفتد و قدرت پاسخگویی نیز برای این شبکه ها وجود نداشته باشد.

1398/09/18
|
08:23

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص سیاست ها و اقدامات حمایتی دولت از توسعه پیام رسان های داخلی با مهندس محسن غفاری مدیر عامل پیام رسان ایتا به صورت تلفنی گفتگو کرد.

محسن غفاری در آغاز با بیان اینکه پیام رسان های فارسی، جزئی از شبکه ملی اطلاعات است، گفت: در نگاه نخست باید شبکه ملی اطلاعات را تعریف کنیم؛ شبکه ملی اطلاعات اعم از سیم و کابل، روترها و سوئیچ ها و همچنین ارتباطات درونی یک کشور است.

وی تاکید کرد: ابزارهایی که در شبکه ملی اطلاعات استفاده می شود باید بومی باشند تا سیستم مستقلی داشته باشیم و بتوانیم جوابگوی نیازهای جامعه باشیم و ارتباطات ضروری مانند برق، آب و گاز را به یک شبکه متصل کند.

مدیر عامل پیام رسان ایتا تصریح کرد: برای اینکه بتوانیم یک ارتباط دقیق مبتنی بر حاکمیت ملی و امنیت اجتماعی ایجاد کنیم، باید در زمینه بسترها و ابزارهای شبکه ملی اطلاعات، به خودکفایی برسیم. پیام رسان ها به عنوان یک ابزار نوین ارتباطی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه پیام رسان خارجی حق حاکمیت و امنیت ایران را نمی پذیرند، ممکن است هر اتفاقی در شبکه های خارجی برای مردم بیافتد و قدرت پاسخگویی نیز برای این شبکه ها وجود نداشته باشد، اظهار کرد: مسئولین با درک این موضوع به سمت شبکه ملی اطلاعات و ابزارهای ضروری آن مانند پیام رسان های داخلی حرکت کردند.

غفاری در عین حال خاطرنشان کرد: از سال 95 و با وجود اینکه مرکز ملی فضای مجازی مصوباتی در حمایت از پیام رسان های داخلی داشت، اما اقدام مناسبی صورت نمی گیرد و یکی از دلایل این موضوع هم آن است که پیام رسان ها وجهه سیاسی پیدا کند. مدتی پیش برخی از نمایندگان مجلس که باید مدافع تولید پیام رسان های ملی باشند، به گونه ای برخورد کردند که اصلا پیام رسان داخلی نیاز ندارند. این برخوردهای سیاسی، ضربه های زیادی به جامعه و خانواده ها وارد می کند.

وی به حوادث اخیر اشاره کرد و گفت: در این حوادث، به وضوح نقش پیام رسان های خارجی در هدایت اغتشاشات را مشاهده کردیم. امروز اگر خانواده ها بدانند چه محتوایی در شبکه های اجتماعی خارجی وجود دارد، قطعا علیه این شبکه های اجتماعی اعتراض خواهند کرد در حالی که در پیام رسان های داخلی، کانال های مستهجن بلافاصله مسدود می شوند.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی