بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

مدیركل پیشگیری‎‌های امنیتی معاونت اجتماعی‌ قوه قضائیه: بیش از 80 درصد از قوانین موجود، جوابگوی پیشگیری از فساد است

رضا مسعودی‌فر بیان کرد: در حوزه قانون گذاری بیش از 80 درصد از آنچه نیاز داریم را در قوانین فعلی دارا هستیم. جلوگیری از تزاحم منافع یکی از اقدامات بسیار مهم است و لایحه ای در این حوزه تدوین شده است.

1398/09/19
|
14:01

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص چرایی کم توجهی و بی توجهی دستگاه های اجرایی به رویکردهای پیشگیرانه در مبارزه با فساد با دکتر رضا مسعودی فر مدیرکل پیشگیری های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

رضا مسعودی فر در آغاز با بیان اینکه فساد پدیده ای نوظهور نیست و معضلی جهانی محسوب می شود، گفت: به جز سیاست گذاری ها و اقداماتی که در داخل هر کشور صورت گرفته است، اقدامات بین المللی نیز توسط سازمان های جهانی اتفاق افتاده است که بارزترین اقدام در این زمینه، کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل است که سال 2003 راه اندازی شد و ایران نیز 11 سال پیش به آن کنوانسیون پیوست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: متن کنوانسیون مبارزه با فساد سازمان ملل در داخل کشور تبدیل به قانون شده است و به همین جهت برای همه دستگاه ها لازم الاجرا است.

مدیر کل پیشگیری های امنیتی و انتظامی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه تصریح کرد: در حوزه قانون گذاری بیش از 80 درصد از آنچه نیاز داریم را در قوانین فعلی دارا هستیم.
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات مصوب سال 82، قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد مصوب سال 90، قانون رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولین و کارگزاران نظام مصوب سال 94 و قانون برنامه ششم توسعه که در حوزه پیشگیری از فساد، مقررات مهمی را لحاظ کرده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر چند قانون مهم وجود دارد که اگر مبنای کار دستگاه ها باشد، نقش پیشگیرانه این دستگاه ها در مبارزه با فساد بیشتر خواهد شد. در دوره جدید ریاست قوه قضائیه نیز بر مبارزه با فساد تاکیدات فراوان شده است. به تازگی برنامه ای در زمینه پیشگیری از فساد تدوین شده است که در آن ده راهبرد احصاء شده است. از جمله این راهبردها، ارتقاء شفافیت است و ذیل این راهبرد، به استناد قوانین متعدد، باید بیش از 50 اقدام از جمله استفاده از سامانه های الکترونیکی در دستور کار قرار گیرد زیرا دولت الکترونیک در پیشگیری و کاهش فساد، اثر چشمگیری داشته است.

مسعودی فر درباره دیگر راهبردهای قوه قضائیه برای پیشگیری از فساد اظهار کرد: جلوگیری از تزاحم منافع یکی از اقدامات بسیار مهم است و لایحه ای در این حوزه تدوین شده است که در حال حاضر در مجلس در دست بررسی قرار دارد.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی