بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

سفیر سابق ایران در اردن بیان كرد: امیدواریم ظریف تذکرات لازم را به مقامات عمانی داده باشد

مصلح زاده با اشاره به دیدار ظریف با مقامات عمانی، اظهار کرد: امیدوار هستیم این ملاقات در راستای تذکر به این کشور باشد و به آنها گوشزد شود ادعای میانجیگری عمانی ها با اقدامات آنها همخوانی ندارد.

1398/10/04
|
16:00

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص رایزنی های ظریف با مقامات عمانی و یمنی با دکتر مصطفی مصلح زاده سفیر سابق ایران در اردن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

مصطفی مصلح زاده در آغاز با بیان اینکه عمان همیشه یک واسطه بین بحران رابطه ایران و آمریکا بوده است، گفت: این واسطه گری ها به ویژه در قبل از برجام در سال های 91 و 92 وجود داشته است. در آن سال ها رهبر عمان به ایران سفر و با رهبر معظم انقلاب ملاقات کرد و تلاش داشت مذاکراتی بین ایران و آمریکا برقرار کند که موفق شد.

وی ادامه داد: مذاکراتی که در سال های 91 و 92 صورت گرفت، نتیجه مثبتی نداشت و شرایط بدی را نیز برای ایران فراهم کرد و به همین جهت عمانی ها باید از کشورمان عذرخواهی کنند که عامل مذاکراتی منفی برای ایران شدند. اما عمانی ها این کار را انجام دادند و به نوعی مواضعی علیه ایران گرفتند و به همین جهت باید خیلی صریح و آشکار به عمانی ها تذکر دهیم زیرا آنها در ائتلاف هایی علیه ایران شرکت کردند.

سفیر سابق ایران در اردن در ادامه با اشاره به دیدار ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با مقامات عمانی، اظهار داشت: امیدوار هستیم این ملاقات و دیدار در راستای تذکر به این کشور باشد و به آن ها گوشزد شود ادعای میانجیگری عمانی ها با اقدامات آنها همخوانی ندارد زیرا اگر یک کشور می خواهد میانجیگری کند، باید بی طرف باشد.

وی همچنین اشاره کرد: ایران پول های قابل توجهی نیز در بانک های عمان داشت که تصور نمی شد این کشور در دادن پول های کشورمان این میزان سختگیری داشته باشد و این اقدامات از یک کشور میانجی بعید است و رفتارهای عمان شبیه اقدامات دشمنان ایران است.

مصلح زاده درباره ریشه رفتارهای عمان گفت: مقامات این کشور می خواهند از امتیاز میانجی گری استفاده کنند و هم از طرف های مقابل ایران را در راضی نگه دارند. میانجی گری یک امتیاز است و هر کشوری که در این قالب قرار می گیرد، تبدیل به یک کشور معتبر در سیستم بین الملل می شود.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی