بدون خط خوردگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بدون خط خوردگي

آوای قانون پاسخ می دهد ؛ آیا خسارت ناشی از کاهش ارزش پول قابل مطالبه است؟

یک قاضی مطرح کرد : به طور کلی هرگاه قاضی خسارت را عدم النفع تشخیص دهد قطعا حکم به دریافت خسارت خواهد داد اما اگر خسارت ناشی از عدم النفع باشد ، بر اساس قانون قابل مطالبه نیست.

1398/10/07
|
15:01
|

برنامه " آوای قانون " با موضوع راهکارهای علمی پیشگیری از وقوع جرم در حوزه جرائم علیه اموال با حضور محسن مقدس ، قاضی و رئیس شعبه دادگاه 103 کیفری 2 بهارستان تهران روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

*** آوای قانون : مدت زمان کارشناسی چگونه در دادگاه تعیین می شود و اگر کسی نسبت به زمان تعیین شده اعتراض داشته باشد چگونه می تواند اقدام کند؟

مقدس : حدود اختیارات کارشناس بستگی به نوع قراری که قاضی یا بازپرس صادر می کند بستگی دارد و متفاوت است. به عنوان مثال حدود اختیارات یک حسابرس ، بررسی اسناد و مدارک است و بنا بر اختیاری که یک همکار قاضی اعطا می کند ، موضوع مورد نظر حسابرسی می شود و نتیجه تحویل قاضی می گردد.
به صورت معمول ، یک قاضی یا بازپرس بر اساس قاعده ، مهلتی را به تناسب میزان اسناد و مدارک مالی موجود در پرونده برای کارشناس تعیین می کند .اگر کارشناس در موعد مقرر موفق به تحویل گزارش مورد درخواست قاضی نشود ، مهلت بیشتری تقاضا می کند و قاضی فرصت دیگری به او می دهد .اما در صورتی که شاکی زمان مورد نظر را متعارف نمی داند و از نظر او متناسب با پرونده نیست ، باید لایحه به قاضی تقدیم و درخواست تجدید نظر کند. قاضی از کانون کارشناسان استعلام می کند چراکه این نهادها اهرم های نظارتی بر کار کارشناسان دارند و زمان مناسب را به درستی اعلام می کنند.بنابراین اگر کارشناس موجب اطاله دادرسی شده باشد قابل تشخیص است.

*** آوای قانون : گاهی در جریان یک دادرسی متشاکی ، شاکی را تهدید می کند که موجب طولانی شدن فرآیند رسیدگی می شود ، آیا راهکار یا مقام بالاتری برای نظارت بر عملکرد قضات جهت جلوگیری از طولانی شدن دادرسی وجود دارد ؟

مقدس : چنین ادعاهایی توسط خیلی از افراد مطرح می شود و طرف مقابل را تهدید می کنند یا به اصطلاح می ترسانند تا او از ادامه کار دادرسی منصرف شود و رضایت دهد اما باید به این موضوع توجه داشته باشید که پرسنل قضایی و به خصوص قضات از افرادی هستند که به سختی و با بهترین عملکرد انجام وظیفه می کنند.در تمام شعب دادگاه های شلوغی وجود دارد به طوری یک قاضی در ایران ، عملکردی به اندازه چند قاضی کشورهای خارجی دارد.
بررسی یک پرونده انرژی بسیار بالایی از یک قاضی می گیرد ، از سوی دیگر یک قاضی در روز تعداد زیادی پرونده قضایی دارد بنابراین این ادعاها نادرست است و نباید به آن توجه کرد. همچنین توجه به این موضوع ضروری است که قوه قضائیه بیشترین نظارت درون سازمانی را دارد و قابل قیاس با دیگر دستگاه ها نیست.

***آوای قانون : با توجه به ماده 522 قانون مدنی بسیاری از مسائل به استدلال عقلانی قاضی سپرده شده است. با توجه به این موضوع ، نحوه پرداخت محکومیت در کلاهبرداری چگونه است آیا به خود دین خسارت تعلق می گیرد یا موضوع صرفا جرم محسوب می شود ؟

مقدس : در آیین دادرسی کیفری عدم النفع قابل مطالبه است اما خسارت ناشی از عدم النفع قابل مطالبه نیست. می توانید دادخواستی بابت خسارت خود ارائه دهید البته در موضوع کلاهبرداری ، اگر اصل مال شما منتج به حکم شود و همکار قضایی در دادگاه به این نتیجه برسد که حق باشماست در رای صادره ، حکم به رد مال می دهد و دیگر نیازی به تقدیم دادخواست نیست.

*** آوای قانون : با توجه به اینکه در سال های اخیر نرخ تورم و قیمت ارز تغییرات چشمگیری داشته است ، اگر یک کلاهبرداری در چند سال گذشته رخ داده باشد ، خسارتی شامل کاهش ارزش پول می شود؟

مقدس : در این خصوص باید یک دادخواست برای خسارت تقدیم دادگاه شود و اگر قاضی این خسارت را عدم النفع تشخیص دهد قطعا حکم به دریافت خسارت خواهد داد اما اگر خسارت ناشی از عدم النفع باشد ، بر اساس قانون قابل مطالبه نیست.

دسترسی سریع
بدون خط خوردگی