صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

فرشید ایلاتی گفت: با توجه به عدم شفافیت در طرح ملی مسکن و مقدمات پیچیده ای که ایجاد شده است، نمی توان سرنوشت مشخصی برای این طرح متصور شد.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص طرح ملی مسکن با فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن به صورت تلفنی گفتگو کرد.

فرشید ایلاتی در آغاز درباره طرح ملی مسکن گفت: قرار بود ابتدا یک سندی درباره جزئیات طرح ملی مسکن منتشر شود که منتشر نشد و در حد گفته ها و مصاحبه ها باقی ماند. یکی از جزئیات مهم در این سند روال واگذاری زمین ها بود که مشخص نشد قرار است زمین رایگان در اختیار سازنده ها قرار گیرد یا قرار است قیمت زمین نیز محاسبه شود.

وی بیان کرد: بر اساس آنچه از کلیات طرح ملی مسکن می توان متوجه شد این است قرار است زمین ها به صورت رایگان در اختیار انبوه سازان قرار گیرد و متقاضی پول ساخت را مردم بدهند. در مسکن مهر حدود 400 هزار واحد در شهرهای جدید مکان یابی شده بود و در طرح ملی مسکن حدود 200 هزار واحد در شهرهای جدید مکان یابی شده است و بقیه خانه ها قرار است در محدوده طرح های شهری ساخته شود.

این کارشناس حوزه مسکن به بی عملی دولت در شش سال گذشته در ساخت مسکن اشاره کرد و بیان داشت: طرح ملی مسکن را شاید بتوان به نوعی توبه دولت نامید اما تعداد صرفا 400 هزار واحد مسکن نمی تواند نیاز واقعی بازار مسکن را برطرف کند. همچنین باید یادآوری کنیم این تعداد مسکن قرار است ظرف سه سال ساخته شود و در حقیقت سالانه حدود 125 هزار واحد ساخته و تحویل شود که این مقدار، 10 درصد نیاز بازار را نیز جوابگو نخواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به عدم شفافیت در طرح ملی مسکن و مقدمات پیچیده ای که ایجاد شده است، نمی توان سرنوشت مشخصی برای این طرح و قیمت تمام شده آن متصور شد به خصوص آنکه امروز شنید شده، برخی افراد حق ثبت نام ها را نیز می فروشند. اساسا واگذاری زمین کار غلطی است و مسکن مهر نیز با اجاره 99 ساله واگذار شد زیرا در صورت واگذاری زمین، قیمت تمام شده افزایش پیدا می کند و دولت در آینده برای ساخت مسکن به مشکل می خورد. بنابراین حق امتیاز طرح ملی مسکن برای افراد نباید قابل انتقال به غیر باشد و دولت باید جلوگیری کند و اجازه ندهد دلالی در این حوزه شکل بگیرد.

مرتبط با این خبر

  • انگیزه افزایش قیمت مسکن سوداگرایانه است

  • کدآگهی ملک؛ حباب قیمت مسکن را می ترکاند

  • اعمال مالیات بر درآمد مسکن از ایجاد حباب جلوگیری می کند

  • مالیات مازاد بر سرمایه می تواند مانع از جهش قیمت مسکن شود

  • دولت بانک ها را برای پرداخت وام بلند مدت مسکن متقاعد کند!

  • کاهش قابل توجه سود بانکی؛ مهمترین اقدام برای ارزان شدن مسکن

  • کاهش عرضه مسکن به افزایش قیمت آن دامن زده است

  • کاهش تولید مسکن افزایش اجاره بها را رقم زده است

  • بازار بورس؛ یکی از راهکارهای مناسب کنترل نابسامانی اقتصاد و بردن نقدینگی به سمت نیازهای اصلی است

  • ردپای بانک ها در عرصه سوداگری مسکن/ لزوم تعادل عرضه و تقاضا در بخش مسکن