صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

یاسر برخورداری با بیان اینکه با پیوستن به fatf وضعیت معیشتی مردم بدتر خواهدشد، گفت: جریان اصلاحات اعضای مجمع را تحت فشار رسانه ای قرار می دهد تا نتوانند تصمیم درست را اتخاذ کنند.

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفت و گو در خصوص پشت پرده فشار گسترده و جوسازی روزنامه های اصلاح طلب برای تصویب fatf با دکتر یاسر برخورداری استاد دانشگاه به صورت تلفنی گفتگو کرد.

یاسر برخورداری ورود مباحث مرتبط با منافع ملی در سطح جناح ها و دسته های سیاسی را آفت مطرح کرد و گفت: پیوستن ایران به گروه اقدام ویژه مالی یا fatf مبحثی کاملا فنی، کارشناسی است و نمی توانیم در مباحثی که با منافع ملی مان مرتبط است از تکنیک هایی که بیشتر در انتخابات جواب می دهد مانند دوگانه سازی و دو قطبی سازی استفاده کنیم و فضا را صفر و صدی کنیم.

وی افزود: روزنامه های اصلاح طلب می گویند اگر این اتفاق بیفتد مردم وارد دالان وحشت می شوند، در حالی که نباید به مردم اطلاعات نادرست دهیم.

این استاد دانشگاه با یادآوری اینکه کل کشورهایی که عضو fatf هستند 37 کشور هستند و باقی کشورها با آن همکاری می کنند، متذکر شد: در حال حاضر fatf چیزی به عنوان لیست سیاه ندارد و بنابراین آن چیزی که در میان مردم و در رسانه های ژورنالیستی و مطبوعاتی که عمق کارشناسی ندارند، مطرح می شود درست نیست.

وی تاکید کرد: اینکه مردم را بترسانیم و بگوییم اگر با fatf همکاری کنیم همه مشکلاتمان حل می شود، خلاف است. از آن طرف اگر بگوییم در صورت نپیوستن به fatf وضعیت ما بسیار سیاه می شود، این هم درست نیست.

برخورداری حرکت رسانه های اصلاح طلب را به عنوان اهرم فشاری در تصمیم گیری مجمع تشخیص مصلحت نظام دانست و گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام یک نهاد فرا قوه ای است و من فکر می کنم این جریان اعضای مجمع را تحت فشار رسانه ای قرار می دهد تا نتوانند تصمیم درست را اتخاذ کنند.

وی اشاره کرد: ما در برجام از عقل و خرد جمعی استفاده نکردیم و با یک شتاب زدگی ورود کردیم و به مردم یکسری وعده ها داده شد و در نهایت دیدیم در نظام بین الملل نمی شد صرفا به تصمیم های شفاهی اکتفا کرد. واقعیت این است در نظام بین الملل همه کشورها به دنبال منافع ملی خودشان هستند. ملت ما این را به عنوان تجربه عملی تلخ داشته است و باید اجازه دهیم یک کار کارشناسی انجام دهد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه دولتمردان تبعات تصمیم و موافقتشان را با پیوستن به fatf نمی توانند بپذیرند، اظهار کرد: در حال حاضر هیچ کسی در دولت این تضمین را نمی دهد که اگر ما رفتیم و کنوانسیون های پالرمو را پذیرفتیم بهبود وضعیت معیشتی مردم حاصل می شود.

وی بیان کرد: در چنین فضایی که دستاوردهای احتمالی همکاری ما با fatf کاملا غبار آلود است و هیچ کسی آن را تضمین نمی کند، اما ضررها و آفت های آن برای منافع ملی و اقتصاد کشور کاملا اطمینان یافته است، نمی دانم این رسانه ها چه اصراری دارند که فضا را دوقطبی و مردم را وارد دالان وحشت کنند و از این فضا برای بحث هایی سیاسی بهره برداری کنند.

برخورداری در خاتمه در خصوص عواید و یا عواقب پیوستن به fatf گفت: به دلیل اینکه تحت تحریم های ثانویه بانکی آمریکا هستیم هرگونه همکاری ما با fatf نه تنها بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی و حتی اجتماعی ما را منجر نخواهد شد بلکه به عنوان کسی که در این پرونده به صورت کارشناسی و علمی کار می کنم با قطعیت می گویم که قطعا هرگونه همکاری ما در پالرمو وضعیت معیشتی مردم را بسیار بدتر خواهد کرد.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست